pią, 14 gru 2018, 19:21 CET, NY 13:21, Londyn 18:21, Tokio 3:21, ^SPX -1.45%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Tusk, Schetyna i b. premierzy uczczą wspólnie setną rocznicę odzyskania niepodległości
PAP - Kraj
9 lis 2018, 17:41


9.11.2018, Warszawa (PAP) - Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, byli premierzy: Ewa Kopacz i Jerzy Buzek, lider PO Grzegorz Schetyna złożą w niedzielę rano, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnie kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Przedstawiciele Platformy, m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska wezmą udział w obchodach państwowych. PO nie zamierza za to uczestniczyć w marszu organizowanym przez rząd pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, ani w sobotniej uroczystości odsłonięcia pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego na pl. Piłsudskiego.

"Nasi parlamentarzyści, podobnie jak w ubiegłych latach, będą brać udział w obchodach Święta Niepodległości w kilkudziesięciu miejscach w Polsce, wszędzie tam, gdzie samorządowcy i lokalne społeczności organizują obchody wokół miejsc związanych z tradycją niepodległościową" - powiedział w piątek PAP rzecznik PO Jan Grabiec.

W niedzielę rano w Warszawie politycy Platformy (w tym lider partii Grzegorz Schetyna, byli premierzy: Ewa Kopacz i Jerzy Buzek, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz prezydent-elekt Warszawy Rafał Trzaskowski) złożą, wraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego przed Belwederem.

Schetyna, Kopacz, Buzek, Borusewicz i Trzaskowski udadzą się następnie do archikatedry św. Jana, gdzie złożą kwiaty przy kwaterach: Ignacego Mościckiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Gabriela Narutowicza, a później będą obecni przy Pomniku Poległych Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej.

Po godz. 10 Grzegorz Schetyna wraz z przewodniczącą Nowoczesnej Katarzyną Lubnauer i liderką Inicjatywy Polska Barbarą Nowacką odwiedzą Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Tam, w towarzystwie Ewy Kopacz, Bogdana Borusewicza i Rafała Trzaskowskiego, złożą kwiaty przy Kwaterze Powstańców Wielkopolskich oraz przy Pomniku Poległych 1920.

"Podobnie będzie to wyglądało w całym kraju - będziemy na cmentarzach, przy pomnikach bohaterów tamtych dni, będziemy składać wiązanki, kwiaty i wieńce" - zaznaczył Grabiec.

Platforma nie weźmie udziału w organizowanym przez rząd marszu państwowym 11 listopada. "Nie wiemy, czy ten marsz w ogóle się odbędzie i jaki to będzie marsz, ponieważ z jednej strony stan prawny Marszu Niepodległości jest wątpliwy, z drugiej - podobno ma być uroczystość państwowa, ale z trzeciej strony też słyszymy, że trwają negocjacje między rządem a organizatorami marszu nacjonalistów, żeby te uroczystości połączyć. Trudno więc powiedzieć na jaki marsz zapraszają premier i prezydent" - powiedział rzecznik PO.

Platforma nie zamierza też uczestniczyć w sobotniej uroczystości odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego na pl. Piłsudskiego. "Ten pomnik powstał z naruszeniem przepisów prawa i wbrew woli warszawiaków. O pomnikach powinni decydować mieszkańcy miast, żadna władza nie może narzucać bohaterów społeczności. To są bardzo złe praktyki" - powiedział Grabiec.(PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ mok/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Ten rok zamknie się deficytem na poziomie ok. 0,5 proc. PKB - Czerwińska
19:05 - PAP
Senat poprał ustawę dot. opodatkowania bonów
18:59 - PAP
Danks zaprasza do sprzedaży akcji spółki po 0,7 zł za papier
18:44 - PAP
Polska poparła utworzenie budżetu dla strefy euro w ramach wieloletniego budżetu UE
18:34 - PAP
Senat za zawieszeniem podatku handlowego na kolejny rok
18:31 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Tusk i Juncker wykluczają renegocjację umowy rozwodowej Wielkiej Brytanii z UE
pią, 18:55 - PAP
Ziobro ws. wyroku z Koszalina: będziemy domagać się kary dożywotniego pozbawienia wolności dla mężczyzny
pią, 18:51 - PAP
Młody włoski dziennikarz czwartą śmiertelną ofiarą zamachu w Strasburgu
pią, 18:29 - PAP
KNF zatwierdziła prospekt obligacji Pragma Faktoring
pią, 18:28 - PAP
Premier poparł instrument finansowy dla strefy euro; zadowolony z podejścia UE do Rosji
pią, 18:26 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq