pią, 14 gru 2018, 19:22 CET, NY 13:22, Londyn 18:22, Tokio 3:22, ^SPX -1.45%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Komisja Europejska naciska na Ukrainę ws. reform w sądownictwie i walki z korupcją
PAP - Świat
9 lis 2018, 13:32


9.11.2018, Bruksela (PAP) - Ukraina poczyniła postępy w kilku obszarach w ciągu ostatniego roku, ale powinna przeprowadzić kilka odłożonych reform, zwłaszcza dotyczących sądownictwa i walki z korupcją - oceniła w piątek Komisja Europejska.

Ocena taka znalazła się w raporcie dotyczącym układu stowarzyszeniowego i pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu UE-Ukraina. Opisano w nim wnioski z monitoringu realizacji zobowiązań wynikających z układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W raporcie odnotowano niewystarczające tempo reform dotyczących obszaru sądownictwa, a także działań w dziedzinie walki z korupcją. Podkreślono m.in. konieczność ustanowienia specjalnego sądu antykorupcyjnego.

Ustawa o sądzie antykorupcyjnym została uchwalona przez parlament w Kijowie 7 czerwca. Przewiduje ona powołanie tej instytucji, jednak nie od razu, ale w ciągu 12 miesięcy od wejścia dokumentu w życie. Eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich zwracają uwagę, że wejście w życie ustawy nie jest wystarczające do rozpoczęcia procesu formowania sądu, gdyż zgodnie z ukraińskim prawodawstwem parlament musi przyjąć jeszcze jedną ustawę technicznie tworzącą nowy sąd.

KE oceniła, że wskazanie w tym tygodniu międzynarodowych ekspertów, którzy mają pomóc Ukrainie w wyborze sędziów Wysokiego Sądu Antykorupcyjnego, jest pozytywnym sygnałem.

Bruksela wezwała też do podjęcia odpowiednich działań przez ukraińskie organy ścigania w związku w atakiem na jedną z aktywistek obywatelskich. 30-letnia Kateryna Handziuk, dziennikarka oraz doradczyni mera miasta Chersoń na południu Ukrainy, 31 lipca została zaatakowana kwasem w bramie swojego domu. Była leczona w kijowskim szpitalu, gdzie przeszła kilka operacji. Zmarła w niedzielę rano. W związku z oskarżeniami o bezczynność w śledztwie we wtorek podanie się do dymisji zapowiedział prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko.

"Społeczeństwo obywatelskie odgrywa ważną rolę w walce z korupcją i musi być w stanie wykonywać swoją odważną pracę w sposób bezpieczny i niczym niezakłócony. Ataki na działaczy społeczeństwa obywatelskiego muszą być odpowiednio zbadane i objęte sankcjami karnymi" - podkreśliła Komisja.

Z raportu wynika, że bardziej pozytywnie zostały ocenione postępy w obszarze gospodarczym. KE pochwaliła m.in. zmiany w sektorze wielkich firm państwowych, które przynoszą większe zyski pod nadzorem niezależnych rad nadzorczych. Raport odnotowuje też wdrażanie reform dotyczących efektywności energetycznej.

Z drugiej strony Komisja wytyka Kijowowi niewielkie postępy dotyczące tworzenia niezależnych operatorów systemów przesyłowych gazu i energii elektrycznej.

"Władze ukraińskie przeprowadzają trudne, ale satysfakcjonujące reformy w bardzo niesprzyjających okolicznościach. Rezultaty tych reform przynoszą obywatelom Ukrainy wyraźne korzyści: łączny handel między UE i Ukrainą wzrósł o 24 proc. w 2017 r., otwierając nowe rynki dla ukraińskich przedsiębiorstw" - zwróciła uwagę w oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Raport KE będzie wkładem do rozmów na coroczną Radę Stowarzyszeniową UE-Ukraina, która odbędzie się 17 grudnia w Brukseli. Dokument, który został przygotowany przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych i Komisję Europejską, w piątek rano w Kijowie premierowi Ukrainy Wołodymyrowi Hrojsmanowi przekazał komisarz ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia Johannes Hahn.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ mobr/ kar/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Ten rok zamknie się deficytem na poziomie ok. 0,5 proc. PKB - Czerwińska
19:05 - PAP
Senat poprał ustawę dot. opodatkowania bonów
18:59 - PAP
Danks zaprasza do sprzedaży akcji spółki po 0,7 zł za papier
18:44 - PAP
Polska poparła utworzenie budżetu dla strefy euro w ramach wieloletniego budżetu UE
18:34 - PAP
Senat za zawieszeniem podatku handlowego na kolejny rok
18:31 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Tusk i Juncker wykluczają renegocjację umowy rozwodowej Wielkiej Brytanii z UE
pią, 18:55 - PAP
Ziobro ws. wyroku z Koszalina: będziemy domagać się kary dożywotniego pozbawienia wolności dla mężczyzny
pią, 18:51 - PAP
Młody włoski dziennikarz czwartą śmiertelną ofiarą zamachu w Strasburgu
pią, 18:29 - PAP
KNF zatwierdziła prospekt obligacji Pragma Faktoring
pią, 18:28 - PAP
Premier poparł instrument finansowy dla strefy euro; zadowolony z podejścia UE do Rosji
pią, 18:26 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq