sob, 15 gru 2018, 2:09 CET, NY 20:09, Londyn 1:09, Tokio 10:09, ^SPX -1.91%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Włochy - Wicepremier Di Maio: nie wyjdziemy ze strefy euro
PAP - Świat
9 lis 2018, 12:11


9.11.2018, Rzym (PAP) - Włoski wicepremier Luigi Di Maio zapewnił ponownie, że jego kraj nie wyjdzie ze strefy euro. Na spotkaniu z prasą zagraniczną w Rzymie mówił w piątek, że gwarantuje to jako lider Ruchu Pięciu Gwiazd i przedstawiciel rządu.

W czasie rozmowy z zagranicznymi dziennikarzami w siedzibie ich stowarzyszenia w Wiecznym Mieście lider Ruchu Pięciu Gwiazd, ugrupowania krytycznego wobec Unii Europejskiej, powiedział, że pełniąc swą rolę polityczną, podkreśla, że "nie należy wychodzić ze strefy euro".

"Gwarantuję to nie tylko jako przywódca polityczny Ruchu, ale także jako wicepremier w imieniu rządu" - dodał.

Przypomniał, że jeszcze przed marcowymi wyborami parlamentarnymi we Włoszech deklarował w imieniu swej formacji, że nie ma już mowy o wyjściu ze strefy euro, bo "sytuacja europejska się zmieniła". Wcześniej "czuliśmy się zmiażdżeni przez instytucje europejskie, które wykluczały nas z (podejmowania) decyzji" - dodał.

Po przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego "jeszcze bardziej zmienimy układ sił" - powiedział.

Di Maio oświadczył też, że rząd będzie przestrzegał zapisanego w projekcie przyszłorocznego budżetu deficytu na poziomie 2,4 proc. PKB. Jego wysokość, większa niż deklarowana przez poprzedni rząd, jest przedmiotem sporu gabinetu Giuseppe Contego z Komisją Europejską.

Lider Ruchu podkreślił też, że rząd będzie dążył do obniżenia długu publicznego. "Dług nie może być winą Włochów. Naszym celem jest jego redukcja poprzez działania, które przywrócą prawa obywatelom przy najściślejszym dialogu z UE i nigdy powyżej 2,4-procentowego deficytu, który zapisaliśmy w projekcie budżetu" - wyjaśnił minister rozwoju gospodarczego i pracy oraz wicepremier.

"Dajemy gwarancję, że poziom 2,4 proc. to najwyższy deficyt" - oznajmił.

Zaznaczył, że nie spodziewa się kary dla Włoch od KE za naruszenie zasad budżetowych. Wcześniej włoski rząd deklarował, że nie skoryguje wysokości deficytu, czego domaga się Komisja. "W obecnym momencie nie przewiduje się kary dla Włoch. Wierzę w dialog, który będziemy prowadzić z Brukselą" - oświadczył wicepremier.

Jego zdaniem przedstawione w czwartek prognozy KE, zgodnie z którymi deficyt we Włoszech wyniesie w przyszłym roku 2,9 proc. PKB, są "błędne".

Wicepremier Di Maio wyraził też przekonanie, że wewnętrzne spory z koalicyjną Ligą nie stanowią zagrożenia dla stabilności rządu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/ kar/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
USA - Duże spadki na Wall Street
pią, 14 gru - PAP
Sławomir Potapowicz (Nowoczesna) nowym członkiem komisji weryfikacyjnej
pią, 14 gru - PAP
Po kapitał do USA
pią, 14 gru - PWC
Mazowieckie - W weekend skrócona trasa części pociągów linii S1 w kierunku Otwocka
pią, 14 gru - PAP
Sejm zakończył drugie czytanie projektu budżetu na 2019 r.
pią, 14 gru - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Sejm nie poparł wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Morawieckiego
pią, 14 gru - PAP
Premier Morawiecki: nasze reformy będą kontynuowane
pią, 14 gru - PAP
Węgry: opozycja apeluje o kontynuowanie demonstracji
pią, 14 gru - PAP
Schetyna: odwołanie złego rządu to nasz obowiązek
pią, 14 gru - PAP
PZU i Atlantic Council zawarły partnerstwo strategiczne
pią, 14 gru - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq