pią, 14 gru 2018, 19:22 CET, NY 13:22, Londyn 18:22, Tokio 3:22, ^SPX -1.42%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

09.11.2018, Warszawa (PAP) - Posłowie Prawa i Sprawiedliwości, między innymi Beata Mazurek (L drugi rząd), Leonard Krasulski (C drugi rząd) Waldemar Andzel (P drugi rząd), Mariusz Błaszczak (P pierwszy rząd) Jarosław Kaczyński (C pierwszy rząd) na sali obrad, w trzecim dniu posiedzenie Sejmu, 9 bm. (fot. Piotr Nowak)
Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową
PAP - Biznes
9 lis 2018, 11:23


9.11.2018, Warszawa (PAP) - Sejm uchwalił w piątek ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2019 r., czyli tzw. ustawę okołobudżetową. Uznanie posłów zyskała poprawka PiS dotycząca zadań spółki Aplikacje Krytyczne.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 229 posłów, przeciw było 168, a 25 wstrzymało się od głosu.

Sejm przegłosował poprawkę PiS złożoną w drugim czytaniu, która przewiduje, że w przyszłym roku minister finansów będzie mógł powierzyć spółce celowej, o której mowa w art. 2 ustawy o szczególnych zasadach wykonywania niektórych zadań z zakresu informatyzacji działalności organów Krajowej Administracji Skarbowej, czyli Aplikacje Krytyczne, "zadania w zakresie utrzymania i rozbudowy informatycznego systemu służącego do obsługi budżetu państwa".

Odrzucone zostały natomiast poprawki PO przewidujące m.in. wykreślenie przepisów odnoszących odpisy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do wynagrodzeń z 2013 r. Akceptacji większości nie uzyskały też poprawki PO, które przewidywały, że staże podyplomowe oraz szkolenia specjalizacyjne lekarzy, lekarzy dentystów, a także specjalizacje pielęgniarek i położnych byłyby finansowane z jak dotychczas z Funduszu Pracy, a nie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Ustawa okołobudżetowa jest nierozerwalnie związana z projektem budżetu na 2019 r. Przewiduje m.in. zmiany dotyczące Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ze środków tego funduszu przewidziano finansowanie staży podyplomowych oraz szkoleń specjalizacyjnych lekarzy, lekarzy dentystów, a także specjalizacji pielęgniarek i położnych.

Zmiany dotyczące Funduszu Pracy przewidują, jak wskazano w uzasadnieniu, że kontynuowane będzie rozwiązanie dotyczące bardziej efektywnego systemu wspierania wynagrodzeń pracowników powiatowych urzędów pracy. Zachowana zostanie zasada powiązania przekazywanych środków z uzyskiwaną efektywnością działań urzędów pracy związaną z aktywizacją zawodową bezrobotnych.

Przewidziano "odmrożenie" o jeden rok podstawy naliczania odpisu na: zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2019 r., co oznacza, że będzie on naliczany w oparciu o wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2013 r.; fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli (będzie dokonywany w oparciu o kwotę bazową z 1 stycznia 2013 r.); fundusz świadczeń socjalnych dla emerytów i rencistów otrzymujących świadczenia z zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych w oparciu o wydatki na emerytury i renty ustalone w ustawie budżetowej na rok 2013.

Zaproponowano - analogicznie jak w 2018 r. - "zamrożenie" podstawy wymiaru służącej do ustalania wynagrodzenia dla osób zatrudnionych w podmiotach podlegających ustawie z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.

Ustawa zakłada, że z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają być sfinansowane składki członkowskie z tytułu udziału Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT). W przypadku Funduszu - Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców przewidziano możliwość sfinansowania zadań związanych z informatyzacją państwa. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ pś/ amac/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Ten rok zamknie się deficytem na poziomie ok. 0,5 proc. PKB - Czerwińska
19:05 - PAP
Senat poprał ustawę dot. opodatkowania bonów
18:59 - PAP
Danks zaprasza do sprzedaży akcji spółki po 0,7 zł za papier
18:44 - PAP
Polska poparła utworzenie budżetu dla strefy euro w ramach wieloletniego budżetu UE
18:34 - PAP
Senat za zawieszeniem podatku handlowego na kolejny rok
18:31 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Tusk i Juncker wykluczają renegocjację umowy rozwodowej Wielkiej Brytanii z UE
pią, 18:55 - PAP
Ziobro ws. wyroku z Koszalina: będziemy domagać się kary dożywotniego pozbawienia wolności dla mężczyzny
pią, 18:51 - PAP
Młody włoski dziennikarz czwartą śmiertelną ofiarą zamachu w Strasburgu
pią, 18:29 - PAP
KNF zatwierdziła prospekt obligacji Pragma Faktoring
pią, 18:28 - PAP
Premier poparł instrument finansowy dla strefy euro; zadowolony z podejścia UE do Rosji
pią, 18:26 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq