wto, 11 gru 2018, 4:33 CET, NY 22:33, Londyn 3:33, Tokio 12:33, ^SPX +0.18%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Kanada - Premier Ontario wyraził chęć odwiedzenia Polski
PAP - Biznes
9 lis 2018, 5:13


9.11.2018, Toronto (PAP) - Premier kanadyjskiej prowincji Ontario, konserwatysta Doug Ford, wyraził w chęć odwiedzenia Polski w celu wzmocnienia wymiany handlowej i więzi gospodarczych. Deklaracja padła podczas czwartkowego spotkania z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i delegacją izby w Toronto.

Ford przemawiał podczas przyjęcia w parlamencie Ontario z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, po spotkaniu z polską delegacją.

"Wymiana handlowa między Ontario a Polską wynosi około 970 mln dolarów (kanadyjskich - PAP) rocznie, na poziomie całego kraju to zdaje się 2,7 mld dolarów. (...) Jest wiele możliwości na zwiększenie tego handlu między Polską a Ontario i całą Kanadą, czy mówimy o górnictwie, leśnictwie, czy o przemyśle wytwórczym - mówił - To fantastyczna szansa".

Dodał, że obiecał przyjechać do Polski z wizytą, "bo naprawdę czuję prawdziwą więź z polską społecznością". Jak zaznaczył, w Ontario mieszka ponad pół miliona Polaków, a pierwsi przybyli na teren obecnej prowincji 260 lat temu. "To kawał czasu i chcę wam podziękować - za wasz wkład, za waszą kulturę, wasz zmysł do biznesu" - powiedział.

Marszałek Karczewski również zapewniał, że współpraca między Polską a Kanadą "może być większa, bardziej dynamiczna, i o to musimy wspólnie zadbać", a jako szczególnie obiecujący wymienił obszar naukowy i wymiany studentów oraz turystykę.

Jak powiedział PAP członek polskiej delegacji senator PO Piotr Florek, rozmowy o szkolnictwie wyższym dotyczyły zwłaszcza popularnych wśród kanadyjskich studentów studiów medycznych w Polsce i konieczności odbycia rezydentury ponownie po powrocie do Kanady. "W tym temacie mamy obiecane, że problem będzie analizowany" - powiedział.

Według senatora PiS Aleksandra Bobko konkretnym owocem spotkania z władzami Ontario "jest na pewno zapowiedź wizyty pana premiera Ontario w Polsce i jego słowa, powiedziane z determinacją, o chęci rozwoju i zwiększenia współpracy gospodarczej między Ontario a Polską".

Odnosząc się do całej wizyty, senator przyznał, że w trakcie spotkań z politykami kanadyjskimi w Ottawie padło pytanie o stan demokracji w Polsce w kontekście zmian w ustawach o sądownictwie. "Ja mogę mowić tylko, że na pewno ten rząd dba o wizerunek Polski i te ataki, które mowią o tym, że w Polsce jest zagrożona demokracja, prawdorządność, są po prostu niesprawiedliwe".

Bobko dodał, że dla całej delegacji wizyta w Kanadzie była "niezwykle wzruszająca" ze względu na zaangażowanie Polonii. "Ja to odbieram jako zobowiązanie dla nas, dla polityków, dla ludzi w życiu publicznym w Polsce, żeby dbać o rozwój Polski, dobre imię Polski" - powiedział PAP.

Organizatorem czwartkowego przyjęcia w parlamencie Ontario był Konsul Generalny RP w Toronto Krzysztof Grzelczyk oraz deputowani Natalia Kusendova, Kinga Surma i Tom Rakocevic. Oprócz gości z Polski oraz członków partii rządzącej i opozycji w parlamencie prowincji, w uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele organizacji polonijnych i polscy kombatanci w Toronto.

Wcześniej w czwartek polska delegacja odwiedziła Dom Opieki Wawel Villa i Muzeum im. Bolesława Orlińskiego oraz złożyła wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w Toronto i tablicą smoleńską. Na piątek, ostatni dzień pobytu, zaplanowane są spotkania z Polonią w Hamilton oraz w Niagara-on-the-Lake, złożenie wieńca na tzw. Cmentarzu Hallerczyków oraz wizyta w Muzeum Historycznym. Jest tam wystawa poświęcona Obozowi Kościuszki, w którym w latach 1917-19 przeszkolono ponad 20 tys. Hallerczyków.

Z Toronto Alicja Minda (PAP)

ami/ zm/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
Wawel SA
WWL860.000.00 (0.00%)12-10
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
USA - Giełdy na Wall Street kończą małymi wzrostami, w ciągu dnia ostro spadały
pon, 10 gru - PAP
Kernel wypłaci 0,25 USD dywidendy na akcję
pon, 10 gru - PAP
11 grudnia na rynku NC zadebiutuje spółka Pure Biologics SA
pon, 10 gru - GPW
Krupa: Katowice ograniczą emisję CO2 o 40 proc. do 2030 r.
pon, 10 gru - PAP
Kwaśniak: prokuratura jest w głębokim błędzie; jestem spokojny, że sąd oczyści nas z zarzutów
pon, 10 gru - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Irak: minister Beata Kempa odwiedziła ośrodek dla jezydów
pon, 10 gru - PAP
Macron obiecuje pomoc dla najuboższych, ale nie zamierza zmieniać polityki rządu
pon, 10 gru - PAP
Brytyjski rząd odłożył w czasie głosowanie nad umową ws. Brexitu
pon, 10 gru - PAP
Tusk: szczyt ws. Brexitu w czwartek; nie będzie renegocjacji umowy
pon, 10 gru - PAP
Grupa europejskich agencji prasowych podejmuje walkę z "fake newsami"
pon, 10 gru - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq