pią, 14 gru 2018, 19:25 CET, NY 13:25, Londyn 18:25, Tokio 3:25, ^SPX -1.50%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

08.11.2018, Helsinki (PAP/EPA) - Thorbjorn Jagland, Secretary-General of the Council of Europe (L), and Finnish Minister for Foreign Affairs Timo Soini (R) hold a joint press conference at the Smolna residence in Helsinki, Finland, 08 November 2018. Jagland is visiting Finland ahead of the upcoming six-month Finnish Presidency of the Committee of Ministers of the Council of Europe, which will start from 21 November 2018. (fot. Mauri Ratilainen)
Władze Finlandii będą dążyć do rozwiązania sytuacji Rosji w Radzie Europy
PAP - Świat
8 lis 2018, 22:14


8.11.2018, Helsinki (PAP) - Celem Finlandii jest zatrzymać Rosję w strukturach Rady Europy - powiedział w czwartek szef fińskiego MSZ Timo Soini, odnosząc się do ryzyka wyjścia Rosji ze struktur RE w związku z ograniczeniem jej praw w tej organizacji oraz wstrzymaniem przez nią płacenia składek.

Przedstawił także inne priorytety na czas rozpoczynającego się w drugiej połowie listopada półrocznego przewodnictwa Finlandii w Komitecie Ministrów RE.

W obecności sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjoerna Jaglanda minister spraw zagranicznych Finlandii Timo Soini zaprezentował w Helsinkach program fińskiego przewodnictwa w RE.

Według sekretarza generalnego Europie grozi nowa linia podziału. ″Istnieje realne zagrożenie, że przed Europą nie tylko Brexit, ale także Ruxit″ - przyznał Jagland. Norweski polityk odniósł się w ten sposób do ryzyka opuszczenia przez Rosję struktur Rady Europy.

Rosja zaprzestała opłacania składek członkowskich w organizacji na początku ubiegłego roku w proteście przeciw ograniczeniu jej praw w RE w związku z dokonaną w 2014 roku aneksją Krymu. Rosja, która stała się członkiem RE w 1996 roku, zapewniała tej organizacji jedną z największych składek.

Według szefa fińskiego MSZ opuszczenie przez Rosję Rady byłoby złym scenariuszem nie tylko dla Europy, ale także dla samej Rosji. Soini przyznał, że Finlandia w trakcie swojej przewodnictwa zamierza zrobić wszystko, by Rosja wznowiła opłacanie składki i nie opuściła organizacji.

Przypomniano, że wyjście Rosji z RE oznaczałoby, że 140 mln jej obywateli znalazłoby się poza nadzorem Rady, m.in. w kwestii praw człowieka.

Soini zwrócił uwagę, że kiedy jest się członkiem organizacji, trzeba także opłacać składki członkowskie i dotyczy to wszystkich. ″Jeśli się nie płaci, nie można otrzymywać korzyści z członkostwa″ - podkreślił.

W przemówieniu minister przyznał, że Finlandia sama nie rozwiąże tego problemu i będzie dążyć do zaangażowania w to wszystkich krajów, w szczególności Francji, która przejmie przewodnictwo od Finlandii.

Oprócz tego zgodnie z przedstawionym w czwartek programem przewodnictwa w RE fińskie władze zamierzają skoncentrować się na procesie reformowania Rady - jej struktury oraz metod działania.

Podkreślono też, że podstawowe działania RE związane z ″prawami człowieka oraz praworządnością″ muszą być zagwarantowane. W tym kontekście w lutym 2019 roku w Helsinkach zorganizowana zostanie konferencja na wysokim szczeblu, która poświęcona będzie nowym czynnikom wpływającym na prawa człowieka - nowym technologiom, a w szczególności sztucznej inteligencji.

Kolejnym priorytetem jest ″promocja równouprawnienia oraz praw kobiet″. Wiele miejsca ma być poświęcone zapobieganiu ekstremizmom oraz radykalizacji postaw, szczególnie wśród młodych.

Półroczne przewodnictwo Finlandii w Radzie Europy rozpocznie się 21 listopada, a zakończy się w maju 2019 roku. (PAP)

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ dmi/ mc/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Ten rok zamknie się deficytem na poziomie ok. 0,5 proc. PKB - Czerwińska
19:05 - PAP
Senat poprał ustawę dot. opodatkowania bonów
18:59 - PAP
Danks zaprasza do sprzedaży akcji spółki po 0,7 zł za papier
18:44 - PAP
Polska poparła utworzenie budżetu dla strefy euro w ramach wieloletniego budżetu UE
18:34 - PAP
Senat za zawieszeniem podatku handlowego na kolejny rok
18:31 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Tusk i Juncker wykluczają renegocjację umowy rozwodowej Wielkiej Brytanii z UE
pią, 18:55 - PAP
Ziobro ws. wyroku z Koszalina: będziemy domagać się kary dożywotniego pozbawienia wolności dla mężczyzny
pią, 18:51 - PAP
Młody włoski dziennikarz czwartą śmiertelną ofiarą zamachu w Strasburgu
pią, 18:29 - PAP
KNF zatwierdziła prospekt obligacji Pragma Faktoring
pią, 18:28 - PAP
Premier poparł instrument finansowy dla strefy euro; zadowolony z podejścia UE do Rosji
pią, 18:26 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq