wto, 11 gru 2018, 4:36 CET, NY 22:36, Londyn 3:36, Tokio 12:36, ^SPX +0.18%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Giżyński: hodowla koni może być finansowana z zakładów konnych
PAP - Biznes
8 lis 2018, 20:09


8.11.2018, Warszawa (PAP) - Hodowla koni w Polsce może być finansowana ze sprzedaży zakładów na gonitwy koni - powiedział wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński przedstawiając na sejmowej komisji rolnictwa informację nt. strategii hodowli koni w Polsce.

"Jest pomysł, by poszukać pieniędzy poprzez zmiany ustawowe, aby zakłady, które dotyczą wyścigów konnych, które są realizowane w 30 punktach w kraju były realizowane w 15 tys. punktach Totalizatora Sportowego wraz z 5 proc. dopłatą, która będzie przeznaczona na rozwój hodowli koni w Polsce w bardzo szerokich kontekstach" - poinformował wiceminister.

"Jest to bardzo istotny wehikuł finansowy, który może nawet bardzo śmiałe plany wprowadzić w życie" - zapewnił Giżyński.

Jak mówił, kolejnym pomysłem jest wykorzystanie warszawskiego Służewca, który powinien zamienić się w wielki narodowy hipodrom na co dzień tętniący zżyciem, gdzie mogłyby się odbywać różnego zawody koni czy inne tego typu imprezy. Jest pomysł rekreacji na tym terenie, czy organizowania targów i pokazów związanych z hodowlą koni - dodał.

Wiceminister poinformował, że 14 listopada odbędzie się w Janowie Podlaskim spotkanie nowej (powołanej przez ministra Ardanowskiego) Rady ds. koni, na które będzie poświęcone "funkcjonalnej strategii" czyli koncepcji działania z wykorzystaniem z całości środowiska. Wnioski z tego spotkania zostaną przedstawione 22 listopada na posiedzeniu w Krajowym Ośrodki Wsparcia Rolnictwa (KOWR), gdzie będą zaproszone wszystkie środowiska "końskie".

Giżyński zaznaczył, że wypracowana przez Radę ds. hodowli koni (powołaną przez byłego ministra Krzysztofa Jurgiela) strategia jest brana pod uwagę, ale, jak zauważył, jest ona dokumentem pomocniczym dla hodowców, a nie stanowiskiem realizacyjnym rządu.

Podczas ponad czterogodzinnej dyskusji dominował wątek hodowli koni arabskich i nieprawidłowości, jakie miały mieć miejsce w stadninach koni w Janowie Podlaskim i Michałowie oraz podczas aukcji Koni arabskich "Pride of Poland".

Swoje zarzuty dotyczące nieprawidłowości powtórzył Krzysztof Jurgiel argumentując, ze zwolnienie byłych prezesów tych stadnin (Marka Treli i Jerzego Białoboka) było zasadne w świetle m.in. raportu NIK oraz informacji CBA o możliwości sprywatyzowania aukcji.

Jurgiel skrytykowany został m.in. przez Dorotę Niedzielę (PO), że mówi o sprawach, które nie są potwierdzone, ponieważ do tej pory nie pojawiły się żadne zarzuty prokuratorskie wobec zwolnionych osób. Były minister rolnictwa odpowiedział, że sprawę trzeba do końca wyjaśnić i zaproponował powołanie podkomisji, która zajmie się tą sprawą.

O nieprawidłowościach w stadninach koni mówiła także Hanna Sztuka, była dyrektor ds. handlowych w stadninie Michałów, zwracając uwagę na sprzedaż zarodków za granicę. Poinformowała, że ze sprzedanych zagranicę zarodków urodziły się już 93 źrebaki.

O dużej sprzedaży zarodków końskich mówił też senator Jan Dobrzyński (PiS), który jest hodowcą koni. Zwrócił uwagę na związek ich sprzedaży z aukcjami koni i możliwość, że były to transakcje wiązane.

Głos zabrała także nadzorująca spółki z ramienia Agencji Nieruchomości Rolnych Anna Stojanowska, zwolniona w czasach Krzysztofa Jurgiela. Argumentowała, że świat sobie poradzi bez polskiej hodowli, natomiast Polska - nie. Dodała, że zarówno ona jak i byli prezesi byli przesłuchiwani przez wszystkie służby i nie postawiono im żadnych zarzutów.

Z kolei były prezes stadniny w Michałowie Maciej Grzechnik, zwolniony już przez ministra Krzysztofa Ardanowskiego, poinformował, że jest w posiadaniu informacji, które obciąża byłych prezesów. Mówił, że po przekazaniu ich do KOWR został po tygodniu zwolniony.

Przewodniczący komisji Jarosław Sachajko (Kukiz'15) poinformował, że w styczniu przewidziane jest zamknięte posiedzenie komisji rolnictwa, na którym prokuratura ma wyjaśnić m.in. nieprawidłowości w hodowli koni. Zapowiedział też kontynuacje dyskusji na temat perspektyw hodowli koni w Polsce. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ pś/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
USA - Giełdy na Wall Street kończą małymi wzrostami, w ciągu dnia ostro spadały
pon, 10 gru - PAP
Kernel wypłaci 0,25 USD dywidendy na akcję
pon, 10 gru - PAP
11 grudnia na rynku NC zadebiutuje spółka Pure Biologics SA
pon, 10 gru - GPW
Krupa: Katowice ograniczą emisję CO2 o 40 proc. do 2030 r.
pon, 10 gru - PAP
Kwaśniak: prokuratura jest w głębokim błędzie; jestem spokojny, że sąd oczyści nas z zarzutów
pon, 10 gru - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Irak: minister Beata Kempa odwiedziła ośrodek dla jezydów
pon, 10 gru - PAP
Macron obiecuje pomoc dla najuboższych, ale nie zamierza zmieniać polityki rządu
pon, 10 gru - PAP
Brytyjski rząd odłożył w czasie głosowanie nad umową ws. Brexitu
pon, 10 gru - PAP
Tusk: szczyt ws. Brexitu w czwartek; nie będzie renegocjacji umowy
pon, 10 gru - PAP
Grupa europejskich agencji prasowych podejmuje walkę z "fake newsami"
pon, 10 gru - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq