pią, 14 gru 2018, 19:22 CET, NY 13:22, Londyn 18:22, Tokio 3:22, ^SPX -1.42%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Marokańskie służby zapobiegły 68 tys. prób przekroczenia granicy z Hiszpanią
PAP - Świat
8 lis 2018, 19:54


8.11.2018, Madryt (PAP) - Służby graniczne Maroka pomiędzy styczniem a październikiem bieżącego roku udaremniły 68 tys. prób przekroczenia granicy z Hiszpanią - ujawniły w czwartek hiszpańskie media na podstawie danych władz w Rabacie.

Migranci podejmujący próby nielegalnego przedostania się do Hiszpanii usiłowali dotrzeć tam zarówno morzem, jak i poprzez północnoafrykańskie enklawy tego kraju - Ceutę i Melillę.

Z szacunków rządu Maroka wynika, że większość prób nielegalnego przekroczenia granicy podjęli w tym roku na granicy z Hiszpanią obywatele państw Afryki Subsaharyjskiej.

W środę marokański minister spraw wewnętrznych Abdeluafi Laftit ujawnił w parlamencie w Rabacie, że od stycznia krajowym służbom udało się rozbić 122 grupy wyspecjalizowane w przerzucaniu nielegalnych migrantów z Afryki do Hiszpanii.

Przedstawiciel rządu w Rabacie wskazał, że choć główne szlaki przybyszów z Afryki Subsaharyjskiej wciąż kierują się w stronę Libii, to Maroko stało się ważnym krajem na drodze nielegalnych migrantów do Europy. Potwierdził też, iż większość próśb nielegalnych migrantów o możliwość pozostania w Maroku została w tym roku rozstrzygnięta na ich korzyść.

"85 proc. wniosków nielegalnych migrantów o uregulowanie swojej sytuacji w Maroku zostało zaakceptowanych. Oznacza to, że około 50 tys. osób otrzyma pozwolenie na pobyt w okresie trzech lat" - dodał Laftit.

Z danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) wynika, że w ramach rozwijanego przez nią we współpracy z Rabatem programu tzw. dobrowolnych powrotów, służącego nakłanianiu nielegalnych migrantów do reemigracji do własnych państw, od 2002 roku powróciło do Maroka około 26 tys. osób.

Pomimo deklaracji Rabatu o wysiłkach rodzimych służb w walce z nielegalną migracją, w ostatnich latach właśnie Marokańczycy stanowili największą grupę narodowościową wśród nielegalnych migrantów docierających do Hiszpanii.

MSW w Madrycie szacuje, że w 2016 roku dotarło do Hiszpanii bez ważnych dokumentów 3,4 tys., a rok później już prawie 6 tys. Marokańczyków. Przedostają się oni do tego kraju głównie morzem.

Według statystyk rządu pomiędzy 1 stycznia a 15 września br. do południowych wybrzeży Hiszpanii przypłynęło 33,2 tys. nielegalnych migrantów, z których 6433 miało marokańskie obywatelstwo.

24 października premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapewnił deputowanych Kongresu, że jego rząd podejmie wspólnie z Marokiem działania służące zahamowaniu napływu nielegalnych migrantów. Ujawnił też, iż UE przydzieli na ten cel Rabatowi 140 mln euro.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ jo/ mc/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Ten rok zamknie się deficytem na poziomie ok. 0,5 proc. PKB - Czerwińska
19:05 - PAP
Senat poprał ustawę dot. opodatkowania bonów
18:59 - PAP
Danks zaprasza do sprzedaży akcji spółki po 0,7 zł za papier
18:44 - PAP
Polska poparła utworzenie budżetu dla strefy euro w ramach wieloletniego budżetu UE
18:34 - PAP
Senat za zawieszeniem podatku handlowego na kolejny rok
18:31 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Tusk i Juncker wykluczają renegocjację umowy rozwodowej Wielkiej Brytanii z UE
pią, 18:55 - PAP
Ziobro ws. wyroku z Koszalina: będziemy domagać się kary dożywotniego pozbawienia wolności dla mężczyzny
pią, 18:51 - PAP
Młody włoski dziennikarz czwartą śmiertelną ofiarą zamachu w Strasburgu
pią, 18:29 - PAP
KNF zatwierdziła prospekt obligacji Pragma Faktoring
pią, 18:28 - PAP
Premier poparł instrument finansowy dla strefy euro; zadowolony z podejścia UE do Rosji
pią, 18:26 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq