wto, 11 gru 2018, 4:37 CET, NY 22:37, Londyn 3:37, Tokio 12:37, ^SPX +0.18%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Rosja - Były minister finansów: nie warto rezygnować z udziału w Davos
PAP - Biznes
8 lis 2018, 18:32


8.11.2018, Moskwa (PAP) - Były wieloletni minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin ocenił w czwartek, że Rosja nie powinna rezygnować z udziału w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Wcześniej media podały, że organizatorzy forum odmówili zaproszenia kilku rosyjskich biznesmenów.

"Moje stanowisko jest takie, że powinniśmy nie zmniejszać, lecz rozszerzać nasze kontakty z mediami zachodnimi, szczególnie z biznesem" - powiedział Kudrin, który jest obecnie szefem rosyjskiej Izby Obrachunkowej (odpowiedniczki polskiej NIK). Jak argumentował, celem jest podtrzymanie mimo wszystko kontaktów biznesowych, w tym kontaktów związanych z wypracowaniem nowych idei. Davos jest właśnie miejscem "pracy nad pomysłami, w tym dotyczącymi regulowania rynków, nowego podejścia" - powiedział były minister finansów.

"Uważam, że jednak powinniśmy w tym uczestniczyć" - dodał. "Jeśli chodzi o decyzje dotyczące naszych przedsiębiorstw i firm, to będziemy liczyć na to, że jest to tymczasowe i decyzje te zostaną anulowane" - powiedział Kudrin.

Wcześniej dziennik "Financial Times" podał, powołując się na źródła, że organizatorzy Davos faktycznie odmówili zaproszenia trzech przedstawicieli rosyjskiego wielkiego biznesu objętych sankcjami USA. Chodzi o Olega Deripaskę, Wiktora Wekselberga i Andrieja Kostina. "FT" podał, że trzech biznesmenów poinformowano, iż "nie będą mile widziani" na styczniowym forum.

Wcześniej wszyscy trzej regularnie gościli na Davos. Również i teraz - mimo sankcji USA - nie ma ograniczeń prawnych uniemożliwiających ich przyjazd. Jak podał rosyjski dziennik "Wiedomosti", powołując się na doniesienia "FT", odmowa zaproszenia trzech biznesmenów do Davos to wynik "wielkiej presji" Waszyngtonu na organizatorów. W kwietniu USA objęły Deripaskę, Wekselberga i Kostina sankcjami personalnymi.

Według "Wiedomosti" organizatorzy Davos mogą obawiać się, że zostaną objęci amerykańskimi sankcjami, jeśli przyjmą od osób znajdujących się na amerykańskiej "czarnej liście" opłaty za udział w forum.

Dziennik podał, że jedna z firm Deripaski oraz kierowany przez Kostina bank WTB (VTB) były partnerami strategicznymi Davos w 2017 roku.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, komentując publikację "FT", że "Deripaska, Kostin i Wekselberg stali się tym, kim są, nie dzięki forum w Davos". Ocenił także, że szwajcarskie forum "nie jest jedynym na świecie" i że ma "bardzo silną konkurencję", w tym ze strony Rosji.

Pieskow potwierdził też, że Władimir Putin nie przyjedzie do Davos, ponieważ termin forum koliduje z grafikiem rosyjskiego prezydenta.

Forum w Davos odbędzie się w dniach 22-25 stycznia 2019 roku.

Majątek Wiktora Wekselberga w kwietniu br. szacowano na 12,4 mld USD. Biznesmen zajmował 10. miejsce na liście najbogatszych rosyjskiego magazynu "Forbes". Oleg Deripaska z majątkiem ok. 5,1 mld USD zajmował 23. miejsce na liście "Forbesa". Andriej Kostin jest prezesem zarządu WTB - jednego z największych rosyjskich banków.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mc/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
USA - Giełdy na Wall Street kończą małymi wzrostami, w ciągu dnia ostro spadały
pon, 10 gru - PAP
Kernel wypłaci 0,25 USD dywidendy na akcję
pon, 10 gru - PAP
11 grudnia na rynku NC zadebiutuje spółka Pure Biologics SA
pon, 10 gru - GPW
Krupa: Katowice ograniczą emisję CO2 o 40 proc. do 2030 r.
pon, 10 gru - PAP
Kwaśniak: prokuratura jest w głębokim błędzie; jestem spokojny, że sąd oczyści nas z zarzutów
pon, 10 gru - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Irak: minister Beata Kempa odwiedziła ośrodek dla jezydów
pon, 10 gru - PAP
Macron obiecuje pomoc dla najuboższych, ale nie zamierza zmieniać polityki rządu
pon, 10 gru - PAP
Brytyjski rząd odłożył w czasie głosowanie nad umową ws. Brexitu
pon, 10 gru - PAP
Tusk: szczyt ws. Brexitu w czwartek; nie będzie renegocjacji umowy
pon, 10 gru - PAP
Grupa europejskich agencji prasowych podejmuje walkę z "fake newsami"
pon, 10 gru - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq