wto, 11 gru 2018, 4:35 CET, NY 22:35, Londyn 3:35, Tokio 12:35, ^SPX +0.18%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Wiceszef KE ostrzega Włochy w związku z projektem budżetu
PAP - Biznes
11 paź 2018, 15:21


11.10.2018, Bruksela (PAP) - Wiceszef Komisji Europejskiej Jyrki Katainen ostrzegł w czwartek Włochy przed przedstawieniem sprzecznego ze zobowiązaniami tego kraju projektu budżetu na przyszły rok, wskazując na ryzyko dla gospodarki, które by się z tym wiązało.

Przedstawione przez włoski rząd dwa tygodnie temu zapowiedzi dotyczące budżetu wywołały zaniepokojenie w Brukseli i na rynkach finansowych ze względu na plan zwiększenia deficytu do 2,4 proc. PKB w 2019 r. To znacznie więcej niż przewidywały zobowiązania powzięte przez poprzednie władze w Rzymie. W minionych dniach eurosceptyczny gabinet łagodził ton, wskazując, że w latach 2020 i 2021 deficyt ma zejść do poziomu kolejno 2,1 proc. oraz 1,8 proc. PKB, ale KE nadal ma obawy.

"Sytuacja, jak wszyscy wiedzą, jest bardzo delikatna i nie staje się prostsza" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli Katainen, który jest wiceprzewodniczącym KE do spraw miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności. Jak zaznaczył, wszyscy widzieli reakcje rynków na włoskie zapowiedzi.

"Naszym interesem, interesem Komisji Europejskiej jest wypracowanie rezultatu, który będzie wiarygodny oraz przekonanie włoskiego rządu do odpowiedzialnego zachowania. Nikt nie chce kolejnej zawieruchy gospodarczej i niestabilności na rynku" - powiedział komisarz.

Jak zauważył, negatywny scenariusz byłby bardzo niedobry zarówno dla mieszkańców Włoch, jak i innych krajów, które cierpiałby w związku ze zwiększeniem się ryzyka. W środę prezes Narodowego Banku Grecji powiedział, że spadek akcji greckich banków spowodowany był czynnikami zewnętrznymi. Jak pisze agencja Reutera, analitycy wskazują przy tym na spór Grecji z Komisją Europejską w sprawie budżetu jako na główny powód presji rynkowej na greckich pożyczkodawców.

Wiceszef KE zadeklarował, że Komisja chce być w tej sytuacji tak pragmatyczna, jak to tylko możliwe. Wyraził nadzieje na dobrą współpracę z włoskim rządem w tej sprawie.

"Nie jest za późno, aby utrzymać stabilność i zapewnić kontynuowanie wzrostu we Włoszech. Nie jest za późno, żeby pokazać, że finanse publiczne we Włoszech są na wiarygodnej ścieżce" - dodał Katainen.

Wszystkie państwa strefy euro mają obowiązek przedstawienia KE swoich planów budżetowych na kolejny rok do 15 października. Jeśli Komisja Europejska uzna, że włoski projekt budżetu jest sprzeczny z unijnymi wymogami może go odrzucić.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ ulb/ mal/ asa/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
USA - Giełdy na Wall Street kończą małymi wzrostami, w ciągu dnia ostro spadały
pon, 10 gru - PAP
Kernel wypłaci 0,25 USD dywidendy na akcję
pon, 10 gru - PAP
11 grudnia na rynku NC zadebiutuje spółka Pure Biologics SA
pon, 10 gru - GPW
Krupa: Katowice ograniczą emisję CO2 o 40 proc. do 2030 r.
pon, 10 gru - PAP
Kwaśniak: prokuratura jest w głębokim błędzie; jestem spokojny, że sąd oczyści nas z zarzutów
pon, 10 gru - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Irak: minister Beata Kempa odwiedziła ośrodek dla jezydów
pon, 10 gru - PAP
Macron obiecuje pomoc dla najuboższych, ale nie zamierza zmieniać polityki rządu
pon, 10 gru - PAP
Brytyjski rząd odłożył w czasie głosowanie nad umową ws. Brexitu
pon, 10 gru - PAP
Tusk: szczyt ws. Brexitu w czwartek; nie będzie renegocjacji umowy
pon, 10 gru - PAP
Grupa europejskich agencji prasowych podejmuje walkę z "fake newsami"
pon, 10 gru - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq