śro, 23 sie 2017, 23:17 CET, NY 17:17, Londyn 22:17, Tokio 6:17, ^SPX -0.35%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

12.08.2017, Nairobi (PAP/EPA) - An injured supporter (L) of the opposition leader Raila Odinga lays down before being taken to hospital by redcross officials for further treatment after he was beaten by riot police during a protest in Mathare slum, in Nairobi, Kenya, 12 August 2017. On 11 August the electoral body decleared incumbent Uhuru Kenyatta as the winner in the presidential election. According to the vote count Uhuru beat opposition leader Raila Odinga. Odinga and other opposition leaders are disputing the results. Police are beefing up security on Nairobi streets as the fear of the post-election violence looms. (fot. Daniel Irungu)
Kenia: krajowi obserwatorzy potwierdzają oficjalny wynik wyborów
PAP - Świat
12 sie 2017, 13:09


12.08.2017, Nairobi (PAP/Reuters) - Największa kenijska organizacja obserwatorów wyborczych w sobotę potwierdziła przedstawione dzień wcześniej oficjalne wyniki wyborów prezydenckich, uznając zwycięstwo urzędującego szefa państwa Uhuru Kenyatty nad liderem opozycji Railą Odingą.

Według ostatecznych rezultatów, ogłoszonych w piątek wieczorem przez kenijską komisję wyborczą, ubiegający się o reelekcję Kenyatta zdobył 54,27 proc. głosów, a Odinga 44,74 proc.

Jeszcze przed ogłoszeniem końcowych wyników Odinga i jego sojusz wyborczy NASA odmówili ich uznania. Twierdzono, że hakerzy włamali się do baz danych komisji wyborczej, podczas liczenia głosów doszło do nieprawidłowości, a zagraniczni obserwatorzy, którzy uznali przebieg wyborów za prawidłowy, nie byli obiektywni.

Tymczasem największa w kraju Kenijska Grupa Obserwatorów Wyborczych (ELOG), która do monitorowania głosowania wysłała 8,3 tys. przedstawicieli, w sobotę poinformowała, że jej własne obliczenia potwierdzają oficjalne rezultaty. Według ELOG Kenyatta uzyskał 54 proc. głosów.

"Nie znaleźliśmy dowodów na jakiekolwiek świadome manipulacje" - powiedziała na konferencji prasowej w Nairobi szefowa komitetu sterującego ELOG, Regina Opondo.

Po ogłoszeniu wyników w piątek doszło do zamieszek w mieście Kisumu na południowym zachodzie kraju, a w sobotę odbyły się protest opozycji w slumsach w stolicy kraju, Nairobi.

W Kisumu usiłująca rozproszyć tłum policja śmiertelnie postrzeliła mężczyznę, a do szpitala trafiło 10 osób, w tym cztery z ranami postrzałowymi i sześć pobitych przez funkcjonariuszy - podały miejscowe służby medyczne. Jak pisze Reuters, w sobotę przed szpitalem słychać było odgłosy strzałów.

Z kolei w biednej dzielnicy Nairobi o nazwie Mathare podczas rozpraszania przez policję protestu zwolenników Odingi od przypadkowego strzału zginęła dziewczynka stojąca na balkonie pobliskiego budynku.

Kisumu było centrum fali przemocy, jaka przelała się przez kraj po innych kontestowanych przez opozycję wyborach w 2007 roku; zginęło wówczas 1,2 tys. ludzi, a 600 tys. musiało opuścić domy. Zarówno Kisumu, jak i Mathare są zdominowane przez zwolenników Odingi.

Kenijska telewizja pokazała też oddziały uzbrojonych policjantów, które wraz z armatką wodną przesuwały się po zarzuconych gruzami i śmieciami ulicach innego slumsu, Kibera, gdzie także odbył się więc poparcia dla Odingi.

Kenijczycy wybierali we wtorek 8 lipca prezydenta i wiceprezydenta, dwuizbowy parlament, reprezentację kobiet w Zgromadzeniu Narodowym, składającą się z 47 przedstawicielek każdego z kenijskich hrabstw, gubernatorów hrabstw oraz członków 47 rad lokalnych w hrabstwach. Łącznie kandydowało ponad 14 tys. osób. (PAP)

akl/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Sytuacja po serii PMI
23:10 - FMCM
Spadki na Wall Street, rynek boi się, że Trump wyłączy rząd
23:03 - PAP
Debiut na rynku NC spółki Nextbike Polska SA
23:00 - GPW
Portfel zamówień grupy Asseco Poland na 2017 rok ma wartość 7,449 mld zł
22:47 - PAP
Gliwice: z powodu awarii produkcja w zakładzie Opla - wstrzymana
21:40 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
MON: społeczeństwo zdecydowanie popiera działania ministra ON Antoniego Macierewicza
śro, 22:48 - PAP
Rafalska o nowych zasadach 500 plus: świadczenie dostanie każdy, komu się ono należy
śro, 22:16 - PAP
Rosyjska policja zakłóciła wizytę białoruskich opozycjonistów w Katyniu
śro, 21:50 - PAP
Holandia: odwołano koncert rockowy z powodu zagrożenia terrorystycznego
śro, 21:30 - PAP
Wojewoda pomorski uznał za cykliczne organizowane przez "S" obchody 31 sierpnia
śro, 21:22 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - O nas - Praca - Aplikacja na Androida

© 2000-2017 Stooq