Nie, 23 Lip 2017, 0:57 CET, NY 18:57, Londyn 23:57, Tokio 7:57, ^SPX -0.04%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

17.07.2017, Jawor (PAP) - Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej podsumowującej spotkanie z ministrem transportu Czech Danem Tokiem, 17 bm. na rynku w Jaworze. (fot. Maciej Kulczyński)
Adamczyk: budowa S3 po stronie polskiej i D11 po czeskiej to zadania priorytetowe
PAP - Biznes
17 Lip 2017, 15:48


17.07.2017, Jawor (PAP) - Budowa S3 po stronie polskiej i D11 po stronie czeskiej to zadania priorytetowe obu rządów - powiedział w poniedziałek w Jaworze (Dolnośląskie) minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Adamczyk spotkał się w poniedziałek w Dworze Królowej nad Łabą z ministrem transportu Czech Danem Toką. Podczas spotkania ministrowie podpisali oświadczanie ws. dalszego wzmacniania potencjału infrastruktury transportowej na pograniczu obu państw.

"To dokument, w którym definiujemy budowę S3 po stronie polskiej i budowę autostrady D11 po stronie czeskiej jako priorytetowe zadanie obu rządów" - powiedział Adamczyk.

Minister przypomniał, że droga ekspresowa S3 będzie gotowa do granicy z Czechami do 2023 r. "Budowa czeskiej D11, która połączy się z naszą S3 rozpocznie się w 2017 r. i powinna zakończyć się w 2024 lub 2025 r." - powiedział Adamczyk.

Adamczyk dodał, że droga S3, poprzez czeską autostradę D11, włączy się w sieć transportową Republiki Czeskiej i w efekcie dalej na południe Europy. "Co ważne, każde otwarcie fragmentu drogi S3 to zwiększenie obrotów w portach w Szczecinie i Świnoujściu, a zatem otwarcie całej S3 i czeskiej D11 oznacza rozwój tych portów, wzrost ich konkurencyjności i otwarcie ich na południe Europy" - mówił Adamczyk.

Dodał, że budowa tych dróg to również otwarcie Czech na dostęp do Bałtyku. "W sposób bezpieczny i szybki będzie można przewozić towary (…). To również ożywi regiony, przez które przebiega droga S3, w tym Jawor, w którym dziś jesteśmy" - mówił Adamczyk.

Elżbieta Witek, szefowa gabinetu premier podkreśliła, że trasa S3 będzie pierwszą w całości wykonaną drogą ekspresową, łączącą północ z południem kraju. "Dla mnie jako mieszkanki Jawora to szczególne ważne. PiS stawia na rozwój gospodarczy, a jednym z jego elementów jest infrastruktura drogowa (…). Chcemy, by z każdym rokiem rosła ilość pieniędzy przekazywanych na drogi lokalne, bo to zwiększa bezpieczeństwo i przyciąga inwestorów. Tak jak w Jaworze, wokół którego są tereny inwestycyjnej i gdzie zainwestował Mercedes" - mówiła Witek.

Dodała, że samorządy same nie radzą sobie z budową i remontem dróg lokalnych. "W Jaworze cztery drogi są remontowane z pieniędzy rządowych" - mówiła Witek.

Obecnie trwa postępowanie przetargowe na ostatni odcinek trasy ekspresowej S3, łączący Bolków z granicą z Czechami w Lubawce.

Budowa 31 kilometrów trasy S3 od węzła w Bolkowie do granicy Polski w Lubawce będzie kosztować 3,2 mld zł. Na tym odcinku powstaną 62 obiekty inżynieryjne - m.in. mosty, wiadukty i przejścia dla zwierząt. Planowane są trzy węzły drogowe oraz dwa tunele o długości ok. 2300 m i ok. 320 m.

Na Dolnym Śląsku obecnie budowany jest fragment trasy S3, łączący Nową Sól (Lubuskie) z Bolkowem. Całość tej inwestycji ma kosztować ponad 3 mld zł, a w całości odcinek powinien być przejezdny w 2018 r.

Trasa S3 łączy wybrzeże Polski z paneuropejskimi korytarzami transportowymi. Prowadzi od zespołu portów morskich Świnoujście-Szczecin, wzdłuż zachodniej granicy kraju, przez ośrodki miejskie Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry, Zagłębie Miedziowe (Głogów, Lubin, Polkowice, Legnica) do południowej granicy z Czechami.

Za trzy miesiące do realizacji ma zostać przekazany ostatni odcinek S3 na północy kraju. Chodzi o 35-kilometrowy fragment łączący Troszyn ze Świnoujściem. (PAP)

pdo/ pad/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Chiny: gigant e-handlu pracuje nad w pełni zautomatyzowanymi magazynami
Sob, 22 Lip - PAP
Niemcy: Audi chce poprawić system neutralizacji spalin w 850 tys. samochodów
Sob, 22 Lip - PAP
Włochy - Władze alarmują: w Rzymie kończy się woda
Sob, 22 Lip - PAP
Zachodniopomorskie - Marszałek chce powołania międzynarodowej grupy ds. Nord Stream 2
Sob, 22 Lip - PAP
Lublin - 120 projektów w budżecie obywatelskim na rok 2018
Sob, 22 Lip - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
USA: Trump uczestniczył w inauguracji służby nowego lotniskowca
Sob, 22 Lip - PAP
Szwecja: areszt dla podejrzanego o zabójstwo Polki i trojga dzieci
Sob, 22 Lip - PAP
Czarnecki: totalnej opozycji chodzi tylko o obalenie rządu
Sob, 22 Lip - PAP
Streżyńska: w 2018 roku rejestracja narodzin dziecka możliwa w szpitalu
Sob, 22 Lip - PAP
Indonezja: prezydent nakazuje strzelanie do handlarzy narkotyków
Sob, 22 Lip - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Zero reklam - O nas - Praca - Aplikacja na Androida

© 2000-2017 Stooq