Sob, 24 Cze 2017, 0:31 CET, NY 18:31, Londyn 23:31, Tokio 7:31, ^SPX +0.16%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Niełatwa droga do prezydentury - wybory już w niedzielę
Ebury - Biznes
21 Kwi 2017, 13:15


Wczorajsza, ostatnia już, debata telewizyjna przed wyborami we Francji, przebiegła pod znakiem ataku na Polach Elizejskich. Kandydaci potępili atak, a dwoje z nich - Marine Le Pen i Francois Fillon, odwołali swoje dzisiejsze wiece.

Wczorajsze sondaże (opublikowane jeszcze przed debatą telewizyjną) pokazały, że na prowadzenie wysuwa się Emmanuel Macron. Informacja ta wsparła notowania euro w pierwszej połowie dnia. Sondaż Opinionway opublikowany w dniu dzisiejszym również pokazuje przewagę Macrona, który powinien uzyskać 23% w pierwszej turze głosowania. Warto zauważyć, iż sondaż pokazuje, że - tak jak w przypadku poprzedniego ataku - czwartkowy zamach terrorystyczny nie wpłynął pozytywnie na notowania kontrowersyjnej kandydatki. Kandydatka Frontu Narodowego powinna uzyskać 22% głosów. Przy ocenie szans kandydatów na zwycięstwo w wyborach nie można nie brać jednak pod uwagę faktu, iż nadal około 30% głosujących nie wie, na którego kandydata zagłosuje a różnica pomiędzy kandydatem z największym, a tym z najmniejszym poparciem, to jedynie kilka punktów procentowych. Tym samym oczekiwany wynik pierwszej tury wyborów nie może być brany za pewnik.

Wczorajsze dane z Polski są imponujące. Wzrost produkcji przemysłowej okazał się być znacznie wyższy od oczekiwań. Dynamika produkcji w marcu wyniosła 11,1% (r/r), wobec oczekiwań na poziomie 7,2%. Wzrost sprzedaży detalicznej również pozytywnie zaskoczył. Konsensus zakładał, że dynamika sprzedaży w marcu zwiększy się o 8,2% (r/r), sprzedaż jednak urosła aż o 9,7%. Wygląda na to, że dane miały pozytywny wpływ na notowania złotego, który momentalnie umocnił się w relacji do każdej głównej waluty w następstwie publikacji.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

GBP

Kurs GBP/PLN (GBPPLN, 4.79933 -0.04%, News) w czwartek umocnił się o 0,4%, wahając się w widełkach 5,06 - 5,10. Dzisiejsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii rozczarowały. Sprzedaż detaliczna w marcu spadła w porównaniu z ubiegłym miesiącem. Ekonomiści zakładali lekkie tąpnięcie, natomiast skala spadku była relatywnie duża. Dynamika bazowej sprzedaży detalicznej wyniosła -1,5% (m/m), z kolei główny wskaźnik pokazał spadek rzędu 1,8% w ujęciu miesięcznym. Co istotne - odczyty w obecnej chwili zdają się jednak nie mieć decydującego wpływu na kierunek poruszania się brytyjskiej waluty zarówno w relacji do głównych walut, jak i polskiego złotego.

EUR

Kurs EUR/PLN (EURPLN, 4.22300 +0.02%, News) w czwartek umocnił się o 0,2%, wahając się w widełkach 4,25 - 4,27. Dzisiejsze, wstępne odczyty PMI są nieco lepsze od oczekiwań. Indeks aktywności biznesowej dla przemysłu wzrósł z poziomu 56,2 do 56,8. Indeks dla usług - z poziomu 56,0 do 56,2. W obliczu nadchodzących wyborów prezydenckich we Francji dane nie wpływają na zmianę kursu EUR/PLN.

USD

Kurs USD/PLN (USDPLN, 3.77165 -0.38%, News) w czwartek umocnił się o 0,2%, wahając się w widełkach 3,96 - 3,98. Inwestorzy w USA w dalszym ciągu są skupieni na kwestii wyborów prezydenckich we Francji oraz ryzyku politycznym związanym z sytuacją na półwyspie koreańskim. Kwestia obniżki podatków zdaje się jednak powracać. We wczorajszej wypowiedzi sekretarz skarbu USA, Steve Mnuchin poinformował, że na wejście w życie reformy możemy liczyć przed końcem roku, natomiast jej plan zostanie zaprezentowany w najbliższym czasie. Co istotne, podkreślił również, że wprowadzenie (lub nie wprowadzenie) w życie reformy służby zdrowia nie ma żadnego wpływu na reformę systemu podatkowego. Rynki w odpowiedzi na porażkę Donalda Trumpa, który nie zdołał wprowadzić reformy Obamacare, zaczęły obawiać się, czy reforma podatkowa nie jest zagrożona. Sekretarz Skarbu rozwiał te wątpliwości. Zdaje się to być zgodne z naszymi oczekiwaniami.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

15:45 - wstępny odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu w USA w marcu

16:00 - dane dotyczące sprzedaży nieruchomości w USA w marcu

(Roman Ziruk - Ebury)

  RSS  
REKLAMA
AQ
ON | OFF
Kwotowania
Euro / Polish Zloty 1:1
EURPLN4.22300+0.00073 (+0.02%)06-23

British Pounds / Polish Zloty 1:1
GBPPLN4.79933-0.00171 (-0.04%)06-23

U.S. Dollar / Polish Zloty 1:1
USDPLN3.77165-0.01450 (-0.38%)06-23

Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Krzywa rentowności obligacji coraz baczniej obserwowana przez akcjonariuszy
Pią, 23 Cze - PWC
Nagrody gospodarcze Polskiego Radia w pięciu kategoriach
Pią, 23 Cze - PAP
Ruch Chorzów otworzył przyśpieszone postępowanie układowe
Pią, 23 Cze - PAP
Oferta Torpolu za 356,1 mln zł brutto najkorzystniejsza w przetargu PKP PLK
Pią, 23 Cze - PAP
Ach, ten Fed!
Pią, 23 Cze - FMCM

 więcej...


Pozostałe niusy z Ebury
Dane PMI za nami. Jest dobrze, ale miało być lepiej
Pią, 23 Cze - Ebury
Dolar zyskuje, złoty traci. Dziś decyzja RBNZ
Śro, 21 Cze - Ebury
Funt traci po słowach prezesa Banku Anglii
Wto, 20 Cze - Ebury
Banki centralne znów w centrum uwagi, złoty i inne waluty EM tracą
Pią, 16 Cze - Ebury
Brytyjczycy nadal tracą pieniądze, FED w centrum uwagi
Śro, 14 Cze - Ebury

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Zero reklam - O nas - Praca - Aplikacja na Androida

© 2000-2017 Stooq