Nie, 30 Kwi 2017, 18:34 CET, NY 12:34, Londyn 17:34, Tokio 1:34, ^SPX -0.19%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

20.04.2017, Caracas (PAP/EPA) - Members of the Bolivarian National Police clash with demonstrators as protests continue in Caracas, Venezuela, 20 April 2017. The Bolivarian National Guard, using tear gas, tried to disperse protests against the government of Venezuelan President Nicolas Maduro. (fot. Miguel Gutierrez)
Wenezuela: siły bezpieczeństwa ponownie rozproszyły demonstrantów w Caracas
PAP - Świat
21 Kwi 2017, 7:34


21.04.2017, Caracas (PAP/Reuters/AP/AFP/EFE/Media) - Mimo że zmilitaryzowana Gwardia Narodowa Wenezueli zdołała rozproszyć w czwartek za pomocą gazu łzawiącego kilka dużych demonstracji antyrządowych w stolicy, liderzy opozycji wzywają swych zwolenników: "Nie odpuszczajcie, jest wreszcie szansa na przełom!".

Lider wenezuelskiej opozycji, gubernator stanu Miranda i dwukrotny kandydat w wyborach prezydenckich Henrique Capriles Radonski uważa, że Wenezuela weszła w "nową fazę polityczną", w której (mimo ośmiu zabitych w starciach, około 100 rannych i ponad 500 osób aresztowanych) "należy utrzymywać stały nacisk na rząd prezydenta Nicolasa Maduro".

Opozycji, według zagranicznych obserwatorów w Caracas, po prawie dwudziestu latach lewicowej "rewolucji boliwariańskiej" prezydenta Hugo Chaveza, kontynuowanej nieudolnie przez jego następcę Nicolasa Maduro, sprzyja dziś zarówno ostry kryzys gospodarczy w kraju, jak i sytuacja polityczna w Ameryce Łacińskiej.

Na kryzys gospodarczy bez precedensu (trzycyfrowa inflacja), jaki przeżywa dziś jedna z największych potęg naftowych świata, nakłada się - podkreśla wielki brazylijski dziennik "O Estado de S. Paulo" - postępująca izolacja Wenezueli Nicolasa Maduro na kontynencie latynoamerykańskim. Organizacja Państw Amerykańskich (OPA) zajmuje coraz bardziej jednolicie krytyczne stanowisko wobec naruszeń reguł demokracji przedstawicielskiej, jakie gwarantuje Karta OPA.

Zaczyna również dochodzić do pierwszych pęknięć w samym obozie rządowym, w reakcji na niedawną nieudaną próbę przekazania uprawnień parlamentu, opanowanego przez opozycję, Sądowi Najwyższemu kontrolowanemu przez rząd. Sygnalizował to ostatnio madrycki dziennik "El Pais" w wydaniu na Amerykę Łacińską.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył w czwartek, iż rząd Nicolasa Maduro "łamie własną konstytucję i nie pozwala na wysłuchanie głosów opozycji".

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał w czwartek rząd i opozycję Wenezueli do "przywrócenia dialogu politycznego".(PAP)

ik/ mc/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
KE szykuje w Kanadzie grunt dla rolników pod wejście w życie umowy CETA
18:07 - PAP
Ruch turystyczny w Łódzkiem rośnie, ale region potrzebuje promocji
17:57 - PAP
Świętokrzyskie - Ponad 127 mln zł z UE na infrastrukturę edukacyjną
13:25 - PAP
Niemcy - Obywatel Szwajcarii zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa
13:13 - PAP
Łódź - Replika bufetu słynnego łódzkiego pubu na wystawie Expo w Astanie
12:19 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
71 proc. Polaków widzi korzyści z bycia w UE; średnia w UE to 57 proc.
Nie, 18:06 - PAP
Niemcy: Merkel broni prawa do podwójnego obywatelstwa
Nie, 17:55 - PAP
Wobec klęski głodu Sudan Południowy znosi cła na import żywności
Nie, 17:44 - PAP
KSP: w sobotę w Warszawie policjanci działali skutecznie i zgodnie z prawem
Nie, 17:43 - PAP
Szef MSW Niemiec definiuje zasady "kultury wiodącej" w kraju
Nie, 16:54 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Zero reklam - O nas - Praca - Aplikacja na Androida

© 2000-2017 Stooq