Czw, 27 Kwi 2017, 9:04 CET, NY 3:04, Londyn 8:04, Tokio 16:04, WIG20 -0.28%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
W.Brytania: rząd zapowiedział rozpoczęcie Brexitu na 29 marca
PAP - Świat
20 Mar 2017, 15:19


20.03.2017, Londyn (PAP) - Premier Theresa May wyśle list rozpoczynający procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w środę 29 marca - poinformowało w poniedziałek Downing Street. "To najważniejsze negocjacje naszego pokolenia" - ocenił minister ds. Brexitu David Davis.

Podczas spotkania z parlamentarnymi reporterami rzecznik rządu poinformował, że przedstawiciel Wielkiej Brytanii przy Unii Europejskiej Tim Barrow przekazał informację o spodziewanej dacie przekazania listu przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi.

Rzecznik szefowej rządu dodał, że May, która w poniedziałek przebywa z wizytą w Irlandii Północnej, planuje przed wysłaniem listu odwiedzić pozostałe kraje składowe Wielkiej Brytanii - Walię i Szkocję, a także zaznaczył, że wbrew medialnym spekulacjom rząd nie planuje przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

Jak dodał, 29 marca szefowa rządu wystąpi także w parlamencie i oficjalnie poinformuje posłów o uruchomieniu procedury wyjścia z UE.

Minister Davis zapowiedział w poniedziałek, że w przyszłą środę rząd "zrealizuje decyzję podjętą przez wyborców w czerwcu ubiegłego roku". "Jesteśmy na progu najważniejszych negocjacji naszego pokolenia" - ocenił.

"Cele negocjacyjne tego rządu są jasne: chcemy porozumienia korzystnego dla wszystkich narodów i regionów Wielkiej Brytanii, ale także dla całej Europy, nowego, pozytywnego partnerstwa między nami a przyjaciółmi i sojusznikami w Unii Europejskiej" - dodał Davis w oświadczeniu.

KE zadeklarowała w poniedziałek gotowość do otwarcia negocjacji w sprawie Brexitu, gdy rząd brytyjski zapowiedział, że 29 marca prześle notyfikację w tej sprawie. Szef Rady Europejskiej chce przygotować projekt wytycznych w ciągu dwóch dni od notyfikacji.

Termin rozpoczęcia negocjacji nie jest zaskoczeniem - May wielokrotnie zapowiadała, że zmierza do formalnego uruchomienia Brexitu przed końcem marca br.

Zgodnie z zapisami Traktatu Lizbońskiego rozmowy powinny potrwać dwa lata, co oznacza, że - o ile nie dojdzie do jednomyślnego przedłużenia terminu o dwa lata przez wszystkie państwa członkowskie - Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej 29 marca 2019 roku.

Zgodnie z zapowiedziami polityków kwestia przyszłych praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym niespełna miliona Polaków, będzie wśród pierwszych tematów podjętych w trakcie negocjacji.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Góra urodziła mysz?
9:00 - Xelion
Sytuacja na rynku złotego
9:00 - ergokantor.pl
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w kwietniu spadł - BIEC
9:00 - PAP
BIEC: w kwietniu obniżył się Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury
9:00 - PAP
Budimex oczekuje przyspieszenia dynamiki sprzedaży w części budowlanej grupy
8:56 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Premier: w rządzie potrzebne są dyscyplina, lojalność, konsekwencja i umiar
Czw, 8:55 - PAP
PGNiG może w 2017 roku zanotować rekordową sprzedaż gazu
Czw, 8:47 - PAP
Szydło: Tusk jest przywódcą opozycji, a nie bezstronnym liderem europejskim
Czw, 8:41 - PAP
Pozycja gotówkowa Budimeksu na koniec marca to 2 mld zł
Czw, 8:39 - PAP
Premier: dla mnie najważniejszym sondażem są dane GUS
Czw, 8:35 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Zero reklam - O nas - Praca - Aplikacja na Androida

© 2000-2017 Stooq