Śro, 26 Kwi 2017, 8:06 CET, NY 2:06, Londyn 7:06, Tokio 15:06, ^SPX +0.61%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:

13.03.2017, Tokyo (PAP/EPA) - Japanese Prime Minister Shinzo Abe attends a banquet with Saudi Arabia's King Salman bin Abdulaziz Al Saud (not pictured) at the Prime Minister's official residence in Tokyo, Japan, 13 March 2017. This is the first visit of a Saudi King to Japan in 46 years. (fot. Tomohiro Ohsumi/Pool)
Japonia: premier Abe spotka się w kwietniu z prezydentem Putinem
PAP - Świat
20 Mar 2017, 14:13


20.03.2017, Tokio (PAP/Reuters/AFP/Media) - Premier Japonii Shinzo Abe pojedzie z wizytą do Rosji pod koniec kwietnia na spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem - poinformował w poniedziałek dziennikarzy japoński minister spraw zagranicznych Fumio Kishida.

Szef japońskiej dyplomacji wypowiadał się po rozmowach w Tokio ministrów spraw zagranicznych oraz obrony Rosji i Japonii, poświęconych głównie bezpieczeństwu w regionie Azji i Pacyfiku, a także kwestii sporu terytorialnego o cztery wyspy nazywane przez Rosjan Kurylami Południowymi, a przez Japończyków - Terytoriami Północnymi.

Minister Kishida oświadczył, że strony uzgodniły, iż będą się zdecydowanie domagać, by Korea Północna, która pomimo oenzetowskich sankcji przeprowadziła serię prób nuklearnych i rakietowych, zaprzestała takich działań.

W zeszłym roku Korea Północna przeprowadziła dwie próby nuklearne i 24 próby rakiet balistycznych. W tym roku Pjongjang kontynuuje testy rakietowe.

Według rosyjskich mediów podczas rozmów ministrów obrony Japonii i Rosji, Tomomi Inady i Siergiej Szojgu podkreślono, że umocnienie kontaktów w dziedzinie obrony obu krajów nie powinno pozostawać w tyle za dynamiką kontaktów politycznych.

Agencja Kyodo zwraca uwagę, że tak zwany dialog w formacie "dwa plus dwa", prowadzony po raz pierwszy od czasu zaanektowania przez Rosję Krymu w roku 2014, ujawnił różnice zdań między oboma państwami - w sprawie rozmieszczenia przez USA w regionie Azji i Pacyfiku systemu antyrakietowego, a także militaryzacji spornych Kurylów.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu skrytykował w poniedziałek w Tokio rozmieszczenie systemu THAAD w Korei Południowej. Jego zdaniem system ten może zagrozić stabilności w regionie. Po wystrzeleniu przez Koreę Północną na początku marca czterech pocisków balistycznych USA rozpoczęły przerzucanie do Korei Południowej pierwszych elementów systemu obrony przeciwrakietowej THAAD, przeznaczonego do niszczenia głowic pocisków balistycznych w ostatniej fazie lotu.

Z kolei szefowa resortu obrony Japonii Tomomi Inada wyraziła protest przeciwko rozmieszczeniu na Kuryalch Południowych rosyjskiej dywizji.

Rosyjskie media przypomniały, że w roku 2016 na spornych wyspach Iturup i Kunaszyr rozmieszczono systemy rakietowe Bastion i Bał. Wówczas premier Japonii Shinzo Abe uznał decyzję władz Rosji za "pożałowania godną". Moskwa uważa, że uznanie rosyjskiej suwerenności nad wyspami nie podlega negocjacjom.

ZSRR, przyłączywszy się w 1945 roku do wojny z Japonią, zajął całe Kuryle. W latach 1947-1949 japońska ludność czterech południowych wysp tego archipelagu, nazywanych przez Japonię Terytoriami Północnymi, licząca przed wojną 17 tys., została wysiedlona. Z powodu sporu o Kuryle nie doszło po II wojnie światowej do zawarcia traktatu pokojowego między Moskwą a Tokio.

Prezydent Rosji Władimir Putin, który w grudniu zeszłego roku przebywał z wizytą w Japonii, uzgodnił z premierem Shinzo Abe zawarcie licznych porozumień o współpracy gospodarczej, ale ich rozmowy nie przyniosły przełomu w sprawie sporu terytorialnego.

Obserwatorzy utrzymują, że planowane na kwiecień rozmowy premiera Abego z prezydentem Putinem będą poświęcone m.in. przyspieszeniu negocjacji w sprawi sporu terytorialnego. (PAP)

mmp/ mal/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
A co w przypadku rozczarowania Trumpem?
8:00 - Akademia Forex
Zysk netto grupy BZ WBK w I kw. '17 wyniósł 453 mln zł, wobec konsensusu 445 mln zł
7:59 - PAP
Pfleiderer Group chce wypłacić 1,1 zł dywidendy na akcję
7:50 - PAP
Biuro Inwestycji Kapitałowych miało 3,75 mln zł zysku netto w 2016 r.
7:48 - ISBnews
Zysk netto Echo Investment spadł r/r do 387,71 mln zł w 2016 r.
7:46 - ISBnews

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Na program 500+ do końca marca wydano ok. 23,6 mld zł z budżetu - MRPiPS
Śro, 7:31 - PAP
Zadłużenie w obligacjach, na dzień 27 kwietnia, będzie wynosiło 601.384,160 mln zł - MF
Śro, 7:28 - PAP
Grupa Work Service prognozuje 85,3 mln zł zysku operacyjnego w '17
Śro, 7:27 - PAP
Rafalska: możliwe wpisanie do kodeksu prawa pracy instytucji delegata związkowego
Śro, 7:27 - PAP
Lotos miał w I kw. 410,9 mln zł zysku netto, wyżej od konsensusu
Śro, 7:27 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Zero reklam - O nas - Praca - Aplikacja na Androida

© 2000-2017 Stooq