Pon, 29 Maj 2017, 6:02 CET, NY 0:02, Londyn 5:02, Tokio 13:02, ^SPX +0.03%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

Jakub Wilk
RPP nie boi się wzrostu inflacji. Kiedy podwyżki stóp procentowych?
Consilium Invest - Biznes
12 Sty 2017, 11:15


Adam Glapiński, Przewodniczący RPP, podczas wczorajszej konferencji prasowej zgodnie z oczekiwaniami poruszył temat szybkiego wzrostu inflacji w Polsce. Choć na ten moment nic nie wskazuje, by Rada była skłonna rozważać wcześniejsze podwyżki stóp procentowych to dalszy szybki wzrost dynamiki cen może to zmienić.

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zdecydowała się nie dokonywać zmian w poziomie stóp procentowych. Za 2 miesiące upłynie druga rocznica ostatniej zmiany, a nastawienie polityki pieniężnej powinno pozostać na dotychczasowym poziomie jeszcze przez kilka kolejnych miesięcy. Konsensus w RPP wskazuje, że najbliższą zmianą, jaka zostanie dokonana, będzie podwyżka stóp procentowych. To jak wcześniej będzie ona mieć miejsce zależy od dalszego wzrostu inflacji.

Stopa referencyjna NBP

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku Glapiński sygnalizował, że RPP zacznie myśleć o podwyżkach pod koniec 2017 roku, a pierwsze ruchy mogą nastąpić na początku 2018 roku. W międzyczasie odnotowano jednak znaczny wzrost inflacji. W grudniu wartość wskaźnika CPI (ukazującego wzrost ogólnego poziomu cen konsumentów) wzrosła z 0,0% do 0,8%, choć ekonomiści spodziewali się inflacji na poziomie 0,5%. Ostatni raz tak wysoki poziom inflacji obserwowaliśmy pod koniec 2013 roku, gdy stopa referencyjna NBP wynosiła 2,5% (obecnie 1,5%).

Inflacja w Polsce

Rada nie boi się szybkiego wzrostu inflacji

Glapiński, podczas wczorajszej konferencji, wskazał, że za wzrost inflacji odpowiada w głównej mierze wzrost cen surowców energetycznych, będący czynnikiem, na który krajowa polityka pieniężna nie ma wpływu. RPP oczekuje dalszego wzrostu inflacji, który będzie wynikał z wyższych niż rok wcześniej cen surowców (efekt bazy) oraz przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Polsce (ten w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku był dość mizerny).

Glapiński oczekuje, że w tym roku inflacji wzrośnie powyżej poziomu 1,5% (dolne ograniczenie przedziału preferowanego przez NBP).

"Dolnego przedziału celu w tym roku dotkniemy na pewno, natomiast nie sądzę, żebyśmy dotknęli samego celu inflacyjnego" - powiedział wczoraj szef NBP.

Część członków Rady ma na ten temat inne zdanie, ale według Glapińskiego wzrost inflacji może wyhamować ze względu na zatrzymanie się wzrostu cen ropy (WTI: CL.F, 49.63 -0.48%, News, Brent: SC.F) i żywności. Wydaje się to być dość optymistycznym założeniem ze strony Glapińskiego, gdyż przy zamrożeniu cen ropy na obecnych poziomach efekt bazy będzie się utrzymywał do połowy roku, choć stopniowo będzie słabł.

Podstawowy scenariusz bez zmian

Przewodniczący RPP nie wykazuje obecnie chęci zmiany nastawienia względem prowadzenia polityki pieniężnej, stąd należy oczekiwać, że wciąż podstawowym scenariuszem pozostają podwyżki stóp procentowych dopiero w 2018 roku. Glapiński zasygnalizował jednak, że nastawienie Rady (i najwyraźniej jego własne) może się zmienić jeśli nie zrealizuje się podstawowy scenariusz RPP dotyczący inflacji i wzrostu PKB.

Może jednak 2017?

Choć sama Rada nie wykazuje obecnie zmian nastawienia, to oczekiwania co do pierwszej od prawie 5 lat podwyżki stóp procentowych w Polsce mogą się stopniowo przesuwać w kierunku ostatniego kwartału 2017 roku. Część ekonomistów już teraz przewiduje taki właśnie scenariusz.

(Jakub Wilk - Consilium Invest)

  RSS  
REKLAMA
AQ
ON | OFF
Kwotowania
Ropa WTI Fut
CL.F49.63-0.24 (-0.48%)6:01

Pozostałe skojarzone
Ropa Brent Fut
CB.F52.35+0.09 (+0.17%)6:01
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Znów czekamy na payrollsy
2:05 - FMCM
Kaczyński: kwestia zrównoważonego rozwoju jest dla nas priorytetowa
Nie, 28 Maj - PAP
Kontrakty terminowe FW20: analiza techniczna przed sesją
Nie, 28 Maj - InvestTracer.com
Hodowcy ryb: utrata rekompensat grozi zamknięciem hodowli
Nie, 28 Maj - PAP
Ostrowiec Św. - Rusza generalny remont odkrytych basenów
Nie, 28 Maj - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z Consilium Invest
AUD/USD - wciąż duży potencjał spadkowy
Wto, 25 Kwi - Consilium Invest
Euro korzysta na dobrych nastrojach w niemieckiej gospodarce
Pon, 24 Kwi - Consilium Invest
Analiza Consilium Invest
Czw, 20 Kwi - Consilium Invest
USD/JPY - możliwy koniec korekty spadkowej
Pon, 10 Kwi - Consilium Invest
USD/CAD przed danymi z USA i Kanady
Pią, 7 Kwi - Consilium Invest

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Zero reklam - O nas - Praca - Aplikacja na Androida

© 2000-2017 Stooq