Sob, 25 Lut 2017, 7:47 CET, NY 1:47, Londyn 6:47, Tokio 15:47, ^SPX +0.15%
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA  Wypróbuj bezpłatną platformę SaxoTrader już teraz!
PwC: Luka podatkowa VAT w Polsce szacowana jest na 45 mld zł w 2016 r.
ISBnews - Biznes
23 Lis 2016, 14:13


Warszawa, 23.11.2016 (ISBnews) - Luka podatkowa VAT w Polsce szacowana jest na 45 mld zł w 2016 r., tj. 2,5% PKB, wynika z raportu firmy doradczej PwC "Wyłudzenia VAT - luka podatkowa w 2015 r. i prognoza na 2016 r." Według wyliczeń ekspertów PwC, rok wcześniej luka podatkowa VAT wyniosła zaś 49 mld zł, tj. 2,8% PKB.

Jak zaznaczają eksperci najniższą wartość luka VAT w Polsce odnotowała w 2007 r., tj. 0,6% PKB. Ich zdaniem, gdyby udało się ten sukces powtórzyć i zredukować wyłudzenia do poziomu z 2007 r., mogłoby to przynieść budżetowi państwa prawie 34 mld zł dodatkowych wpływów rocznie.

Spadek luki podatkowej VAT według szacunków PwC z 49 mld do 45 mld zł jest wynikiem wdrożonych działań legislacyjnych mających na celu ograniczanie wyłudzania VAT w Polsce, takich jak tzw. pakiet paliwowy, czy regulacji dotyczących jednolitego pliku kontrolnego (JPK), jak również zwiększenie liczby "ukierunkowanych" kontroli podatkowych. Wiele rozwiązań jest także w trakcie procesu legislacyjnego – np. "duża" nowelizacja VAT, która ma wprowadzić m.in. regulacje, zgodnie z którymi będzie możliwe automatyczne wykreślenie podatników VAT.

"Wśród pilnych towarzyszących działań powinna znaleźć się także rewizja celów strategicznych administracji podatkowej oraz celów stawianych jej pracownikom. Ważnym krokiem byłoby też opracowanie planu współpracy resortów sprawiedliwości i finansów w obszarze dostosowania regulacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej do ryzyk, związanych z przestępczością podatkową. Wreszcie, równie istotne jest wprowadzenie pakietu ustawodawczego, penalizującego czyny zabronione związane z przestępczością podatkową, zastępującego częściowo niedostosowane do dzisiejszych realiów prawo karne skarbowe oraz zapewnienie skutecznej kampanii społecznej i medialnej, promującej dobrowolne wychodzenie z szarej strefy" – powiedział dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC Jan Tokarski podczas konferencji prasowej.

Eksperci podkreślali również konieczność usprawnienia analizy danych uzyskiwanych dzięki nowym regulacjom w zakresie JPK i pakietu paliwowego. "Te dane nie są do końca wykorzystywane. Nie istnieje analiza trendów przez administrację skarbową. Mając gigantyczne ilości danych należałoby punktowo wskazywać obszary zagrożone wyłudzeniami podatku VAT. Jeśli nie uda się wykorzystać tych celowych narzędzi, same z siebie oprócz efektu prewencyjnego niewiele dadzą" - powiedział partner w dziale prawno-podatkowym PwC Tomasz Kassel.

Według wyliczeń Komisji Europejskiej, luka w podatku VAT za 2014 r. w Polsce spadła do 38,92 mld zł (tj. ok. 9,3 mld euro) z 39,66 mld zł rok wcześniej. Luka VAT w całej UE opiewała na 159,5 mld euro w 2014 r. W wartościach bezwzględnych największą lukę, wynoszącą 36,9 mld euro, odnotowano we Włoszech, natomiast Luksemburg wykazał się najniższą luką o wartości 147 mln euro.

(ISBnews)

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Stołeczne zoo pomoże w przywracaniu żółwia błotnego
7:38 - PAP
Wzrosty na Wall Street na finiszu sesji, rynek czeka na Trumpa
Pią, 24 Lut - PAP
Moody's potwierdził rating Niemiec na poziomie Aaa z perspektywą stabilną
Pią, 24 Lut - PAP
Powtórka efektów Reaganomiki mało prawdopodobna
Pią, 24 Lut - PWC
Quercus TFI ma ponad 5 proc. akcji Serinusa
Pią, 24 Lut - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z ISBnews
Astarta miała wstępnie EBITDA na poziomie 150 mln euro w 2016 r.
Pią, 24 Lut - ISBnews
Raiffeisen Bank Polska dokonał odpisów, które obniżą wynik o 102,6 mln zł w 2016
Pią, 24 Lut - ISBnews
11 bit Studios wyda grę 'Moonlighter' hiszpańskiego studia Digital Sun
Pią, 24 Lut - ISBnews
Zysk netto Inter RAO spadł r/r do 9,26 mln euro w 2016 r.
Pią, 24 Lut - ISBnews
Tygodniowy przegląd informacji ISBnews z sektora TMT
Pią, 24 Lut - ISBnews

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Zero reklam - O nas - Praca - Aplikacja na Androida

© 2000-2017 Stooq