pią, 4 kwi 2025, 4:16 CEST, NY 22:16, Londyn 3:16, Tokio 11:16, ^SPX -4.84%
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Lubelskie - W Szkole Orląt spotkania kadetów z 16 krajów
PAP - Biznes
1 kwi 2025, 14:50


1.04.2025, Lublin (PAP) - Studenci wojskowych uczelni lotniczych z 16 krajów uczestniczą w Międzynarodowym Tygodniu Kadetów Akademii Sił Powietrznych w Szkole Orląt w Dęblinie (Lubelskie), która świętuje 100-lecie istnienia. Kadeci poznają m.in. system szkolenia i kształcenia, wezmą też udział w różnych zajęciach specjalistycznych.

Międzynarodowe spotkanie studentów wojskowych uczelni lotniczych (International Air Force Cadets’ Week) organizowane jest w Lotniczej Akademii Wojskowej (LAW) w Dęblinie po raz czwarty. "W tym roku uczestniczą w nim łącznie 52 osoby z zagranicy" - powiedział PAP rzecznik prasowy LAW, mjr Marek Przedpełski.

Do Dęblina przyjechali przyszli wojskowi piloci, nawigatorzy, piloci-operatorzy bezzałogowych statków powietrznych, kontrolerzy ruchu lotniczego z 18 różnych akademii sił powietrznych. To delegacje kadetów z 16 krajów - Belgii, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Holandii, Korei Płd., Litwy, Łotwy, Rumunii, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Ukrainy oraz Włoch.

We wtorek kadeci zwiedzali Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, a także Akademickie Centrum Szkolenia Lotniczego, Centrum Szkolenia Personelu Służb Ruchu Lotniczego oraz Wielonarodowe Centrum Szkolenia Integracji Powietrzno-Lądowej, w których obserwowali szkolenie z wykorzystaniem różnego rodzaju symulatorów.

W programie tygodnia zaplanowano różne zajęcia i wykłady. Kadeci zwiedzą 41 Bazę Lotnictwa Szkolnego, gdzie w centrum symulatorowym będą obserwować wirtualny trening na M-346 Bielik. Poznawać będą też historię dęblińskiej Szkoły Orląt, jej bazę dydaktyczną a także tradycje tej szkoły oraz historię i kulturę Polski. Będą też uczestniczyć w zajęciach sportowych, survivalowych. Zaplanowano także wycieczkę do Warszawy i zwiedzanie stolicy, jej zabytków i najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Tydzień Kadetów Akademii Sił Powietrznych potrwa do 5 kwietnia.

Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie znana jako Szkoła Orląt, świętuje w tym roku 100. rocznicę powstania. Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano w czerwcu w Dęblinie. Jeszcze w kwietniu w ramach obchodów 100-lecia szkoły odbędzie się m.in. konferencja nt. "Bezpieczeństwo portów lotniczych i morskich", poświęcona integracji środowisk lotnictwa cywilnego, państwowego oraz żeglugi morskiej.

Pod koniec kwietnia zaplanowano natomiast uroczysty apel w Grudziądzu, gdzie rozpoczęła się historia Szkoły Orląt. To w tym mieście 5 listopada 1925 r. utworzono Oficerską Szkołę Lotnictwa. Miasto to dysponowało wtedy infrastrukturą po armii cesarstwa niemieckiego, w tym m.in. hangarami i warsztatami, co umożliwiało szybkie rozpoczęcie szkolenia przyszłych pilotów - oficerów kadry lotniczej.

W kwietniu 1927 r. szkołę przeniesiono do Dęblina. W ówczesnej Polsce miasto to było położone w centrum kraju i miało korzystne warunki klimatyczne oraz terenowe. Dobrze widoczne z powietrza były tu obiekty orientacyjne - rzeki Wisła i Wieprz, układ linii kolejowych, zabudowania twierdzy dęblińskiej - co w czasach nawigacji opartej w dużym stopniu na obserwacji wzrokowej było bardzo istotne.

Pierwsza promocja oficerska w Dęblinie odbyła się 15 sierpnia 1928 r. Wśród promowanych byli wtedy m.in. późniejsi dowódcy polskich dywizjonów w Wielkiej Brytanii - Walerian Jasionowski i Stefan Łaszkiewicz, a także twórca i dowódca słynnego Dywizjonu 303 - Zdzisław Krasnodębski. Do wybuchu II wojny światowej, w 13 promocjach promowano w sumie 615 obserwatorów i 344 pilotów. II wojna światowa zakłóciła działalność szkoły (Dęblin zbombardowali Niemcy, szkołę ewakuowano do Rumunii), ale był to też czas największej próby dla jej wychowanków. Z blisko tysiąca szkolących się w Dęblinie obserwatorów i pilotów ponad 220 zginęło w czasie wojny, blisko 190 poniosło śmierć w wypadkach lotniczych w latach 1927-1945. Aż 103 absolwentów Szkoły Orląt uczestniczyło w bitwie o Anglię, a 29 osiągnęło w latach 1939-1945 status asa myśliwskiego (za minimum pięć zestrzeleń wroga).

Po wojnie, wiosną 1945 r., uczelnia reaktywowała działalność jako Wojskowa Szkoła Pilotów w Dęblinie, a już 21 czerwca 1945 r. miała miejsce pierwsza powojenna promocja podchorążych. W kolejnych latach szkoła przechodziła różne reorganizacje. W 1968 r. uzyskała status wyższej uczelni i prawo nadawania absolwentom tytułu inżyniera. W 1994 r. została przekształcona w Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych. W latach 1987-1990 komendantem Szkoły był gen. bryg. pil. Mirosław Hermaszewski, znany jako pierwszy Polak, który odbył lot w kosmos (w 1978 r. na statku kosmicznym Sojuz 30).

Przyjęcie Polski do NATO, rozwój uzbrojenia i programy modernizacji otworzyły nowe możliwości współpracy z akademickimi ośrodkami w Polsce i na świecie. W 2018 r. Szkoła w Dęblinie stała się Lotniczą Akademią Wojskową. Kształci pilotów, nawigatorów, mechaników, pracowników służb ruchu lotniczego - nie tylko przyszłych oficerów lotnictwa, a także kadry lotnictwa cywilnego.

Szkoła prowadzi studia stacjonarne i niestacjonarne, studia podyplomowe, kursy doskonalenia zawodowego m.in. dla żołnierzy zawodowych. Obecnie na studiach wojskowych kształci się tu w sumie 1140 podchorążych, z czego 650 na kierunkach lotnych, a 490 na kierunkach naziemnych. Studia wojskowe odbywają się na kierunkach - lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, logistyka, inżynieria bezpieczeństwa powietrznego. Na studiach cywilnych - w różnych formach - studiuje w sumie około 800 osób, na kierunkach: lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, logistyka, bezpieczeństwo narodowe.

Funkcjonujący w strukturze uczelni Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego dysponuje 39 statkami powietrznymi (samoloty i śmigłowce). Podchorążowie szkolenia taktyczne i bojowe odbywają też na samolotach i śmigłowcach stacjonujących w Dęblinie w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego.

Obchody 100-lecia Szkoły Orląt objęła patronatem Polska Agencja Prasowa.(PAP)

ren/ zan/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Haiti wykrwawione wojną z gangami poniesie dramatyczne skutki "ceł Trumpa"
4:01 - PAP
Media: Vuczić stoi przed wyborem utraty władzy lub zmiany Serbii w bałkańską Białoruś
1:25 - PAP
Minister Cyfryzacji powoła zespół ds. deregulacji
czw, 3 kwi - PAP
Sejm - Projekt o ujawnianiu cen mieszkań przez deweloperów trafił do komisji
czw, 3 kwi - PAP
Meksyk zadowolony z wyłączenia z nowych ceł USA; Brazylia zapowiada odwet
czw, 3 kwi - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Wiceminister Gramatyka: serwery PKW są dobrze zabezpieczone; Polsce nie grozi wpływ na wybory obcych służb
czw, 3 kwi - PAP
Premierka Danii skrytykowała USA; chce rozmawiać z Waszyngtonem o wzmocnieniu Arktyki
czw, 3 kwi - PAP
Ministerstwo transformacji cyfrowej Ukrainy: Polska przekazała nam kolejnych 5 tys. terminali Starlink
czw, 3 kwi - PAP
Budapeszt: Orban i Netanjahu rozmawiali z Trumpem o wystąpieniu Węgier z MTK
czw, 3 kwi - PAP
KRRiT: uchwalanie odrębnej ustawy o ochronie małoletnich jest zbędne
czw, 3 kwi - PAP

 więcej...


Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Prywatność [ustawienia] - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida - Ziemia: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq