czw, 3 kwi 2025, 20:18 CEST, NY 14:18, Londyn 19:18, Tokio 3:18, ^SPX -4.28%
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Natężenie ryzyka cyklicznego spada, ale jest w normie; ani podwyższone, ani obniżone - KSF-M
PAP - Biznes
31 mar 2025, 16:15


31.03.2025, Warszawa (PAP) - Natężenie ryzyka cyklicznego w gospodarce Polski spada, a z perspektywy modelu wczesnego ostrzegania jest normalne - ryzyko nie jest ani podwyższone, ani wyraźnie obniżone - podano w materiałach z marcowego posiedzenia Komitetu Stabilności Finansowej ds. nadzoru makro (KSF-M) .

"Natężenie ryzyka cyklicznego spada. (...) Pomiar natężenia ryzyka cyklicznego z perspektywy modelu wczesnego ostrzegania wskazuje, że obecną sytuację należy odczytywać jako normalną - ryzyko nie jest ani podwyższone, ani wyraźnie obniżone" - napisano.

"Sytuacja makroekonomiczna w Polsce jest dobra i sprzyja stabilności finansowej. Polska gospodarka przeżywa ożywienie. Towarzyszące temu nominalnie wysokie stopy procentowe ograniczają ryzyko powstawania baniek spekulacyjnych finansowych kredytem i jednocześnie poprzez wzrost przychodów odsetkowych banków zwiększają ich zdolność do absorpcji strat i budowania kapitału" - dodano.

Odnotowany spadek natężenia ryzyka cyklicznego na przestrzeni ostatnich dwóch kwartałów wynika z dwóch czynników. Po pierwsze, wzrosła wycena ryzyka na globalnym rynku finansowym, która w poprzednich okresach była wyjątkowo niska.

"Historycznie, okresy charakteryzujące się ponadprzeciętnie niską wyceną ryzyka częściej prowadziły do wystąpienia sytuacji kryzysowych. Dlatego wzrost wyceny ryzyka na globalnym rynku jest odczytywany przez model jako sygnał o uspokojeniu nadmiernego optymizmu na globalnym rynku, i co za tym idzie zmniejszeniu zagrożenia narastania nierównowag, które mogłyby doprowadzić do kryzysu" - podał KSF-M.

Po drugie, w ostatnich dwóch kwartałach wyhamował, obserwowany od 2022 r., wzrost udziału sektora finansowego w ogólnej wartości dodanej polskiej gospodarki.

"Wzrost, szczególnie nagły, znaczenia sektora finansowego często wiąże się nadmiernym podejmowaniem ryzyka. Dlatego wyhamowanie wzrostu model odczytuje jako spadek ryzyka cyklicznego" - dodano.

W związku z powyższym KSF-M nie widział w marcu przesłanek do ustalenia bufora antycyklicznego ponad przyjęty w strategii stosowania antycyklicznego bufora kapitałowego w Polsce poziom nBA (neutralny poziom bufora antycyklicznego) w docelowej wysokości 2 proc., z przejściowym etapem na poziomie 1 proc.

"Jeżeli bieżące uwarunkowania utrzymają się w przyszłym kwartale, to przewidywany jest spadek implikowanej wartości bufora z tytułu bieżącego ryzyka cyklicznego do 0,75 proc." - dodano.

KSF-M ocenia, że tempo wzrostu nowych kredytów konsumpcyjnych na koniec 2024 r. w tempie 9,2 proc. nie budzi obaw o nadmierną akcję kredytową, ponieważ pokrywa się z dynamiką wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Wskaźnik bufora antycyklicznego wprowadzony rozporządzeniem Ministra Finansów i stosowany od 25 września 2025 r. wynosi 1 proc. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Kanada nakłada 25 proc. cła na samochody importowane z USA - premier
20:06 - PAP
Przesadzona reakcja rynków, czy początek prawdziwych kłopotów?
20:00 - CMC Markets
Winiarze apelują o wyłączenie wina z unijnej listy taryf odwetowych wobec USA
19:47 - PAP
Amerykańskie cła wpłyną negatywnie na wzrost gospodarczy Szwecji - rząd
19:38 - PAP
Answear zwiększył w I kw. przychody wg MSSF o 22 proc. rdr do 351,9 mln zł
19:08 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Rutte: Chiny na podstawie wyniku wojny w Ukrainie podejmą decyzje w sprawie działań na Pacyfiku
czw, 19:48 - PAP
Otwock wystawił dodatkowe beczkowozy dla przedsiębiorców; do Karczewa przybędą żołnierze WOT
czw, 19:41 - PAP
MRiRW: wnioski o wsparcie dla rolników poszkodowanych przez suszę - do 16 kwietnia
czw, 19:07 - PAP
Movie Games podjął decyzję o rozpoczęciu dochodzenia roszczeń dotyczących naruszenia IP spółki
czw, 19:05 - PAP
Ciechanów - Urząd Miasta ogłosił przetarg na magazyny energii
czw, 18:58 - PAP

 więcej...


Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Prywatność [ustawienia] - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida - Ziemia: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq