śro, 2 kwi 2025, 4:52 CEST, NY 22:52, Londyn 3:52, Tokio 11:52, ^SPX +0.38%
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Węgry: rząd Orbana wykorzystuje powrót Trumpa do walki z opozycyjnymi mediami
PAP - Świat
30 mar 2025, 8:18


30.03.2025, Budapeszt (PAP) - Premier Węgier Viktor Orban wykorzystuje powrót Donalda Trumpa do Białego Domu, aby zwiększyć presję na opozycyjne media. Według ekspertów planowane działania rządu w Budapeszcie mogą uderzyć przede wszystkim w mniejsze redakcje, ujawniające kompromitujące dla władzy skandale korupcyjne.

W lutym władze w Budapeszcie oskarżyły ukraińskie służby wywiadowcze o prowadzenie kampanii propagandowej mającej zdyskredytować Węgry i samego Orbana na arenie międzynarodowej.

Rzekomą ingerencję strony ukraińskiej rząd wykorzystał do atakowania opozycyjnych mediów, takich jak portal śledczy Direkt36, który krótko wcześniej opublikował film "Dynastia" o działalności biznesowej rodziny węgierskiego premiera.

Rząd w Budapeszcie w ostatnim czasie zwiększył presję na niezależne media w kraju. Podczas narodowego święta 15 marca, obchodzonego w rocznicę rewolucji 1848 roku, Orban zapowiedział rozprawienie się z "armią cieni", finansowaną rzekomo przez amerykańskiego liberalnego miliardera węgierskiego pochodzenia George’a Sorosa. Opozycyjnych dziennikarzy porównał przy tym do "robaków".

Ataki dotyczą przede wszystkim amerykańskiej rządowej agencji pomocowej USAID, której działalność Trump znacząco ograniczył. Według Budapesztu służyła ona do wspierania ruchów i organizacji promujących wartości sprzeczne z narodowymi interesami Węgier.

Szef dyplomacji Peter Szijjarto wezwał ostatnio do przeprowadzenia dochodzeń w sprawie węgierskich polityków, dziennikarzy i organizacji pozarządowych, które "wykorzystywały fundusze zagraniczne do wspierania interesów zewnętrznych".

Ekspert zbliżonego do rządu węgierskiego instytutu Nezopont Mihaly Rosonczy-Kovacs powiedział PAP, że "w ostatnich latach wiele lewicowo-globalistycznych mediów i organizacji pozarządowych próbowało prezentować się jako niezależne i przekonywać czytelników oraz wyborców, że starają się przekazywać obiektywne informacje, a jednocześnie przyjmowały zagraniczne finansowanie".

Z kolei Viktoria Serdult, dziennikarka niezależnego tygodnika "HVG", oceniła, że Fidesz, partia Orbana rządząca nieprzerwanie od 2010 roku, od lat wywiera presję na niezależne media, które mają poważne problemy z finansowaniem, a nawet ze wstępem na niektóre rządowe wydarzenia czy uzyskiwaniem informacji od władz.

"Reżim najpierw odciął im publiczne finansowanie i dostęp do państwowych reklam, potem zaczął zastraszać prywatnych darczyńców i reklamodawców, a w końcu uruchomił Urząd Ochrony Suwerenności, czyli coś w rodzaju rzecznika praw obywatelskich na opak, który w imieniu państwa kontroluje wolne media i społeczeństwo obywatelskie" - podkreśliła Serdult w rozmowie z PAP.

Rząd zaczął zwiększać naciski na opozycyjne media po powrocie Trumpa do Białego Domu oraz w obliczu rosnącego poparcia dla głównej partii opozycyjnej TISZA dawnego sojusznika Orbana, Petera Magyara. Na organizowane przez niego antyrządowe demonstracje przychodzą dziesiątki tysięcy Węgrów.

"Orban czuje większą swobodę w działaniu" - ocenił w rozmowie z PAP analityk Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Andrzej Sadecki. "Czuje, że to jest ten moment, kiedy większą presję na niezależne media może ubrać w narrację walki z +liberalnymi sieciami+, z którymi walczy również amerykańska administracja" - dodał.

Jak zauważył, do obozu władzy należy ok. 70-80 proc. węgierskiego rynku medialnego.

Według Sadeckiego największe media opozycyjne, takie jak dziennik "Nepszava" czy tygodnik "HVG", zapewne utrzymają się na rynku, natomiast poważne problemy mogą mieć mniejsze media, takie jak Direkt36, które korzystały z zagranicznych grantów i zajmują się przede wszystkim dziennikarstwem śledczym.

"Z perspektywy władzy to one są najbardziej problematyczne, bo ujawniają kompromitujące dla niej przykłady korupcji" - ocenił analityk OSW.

Serdult zauważyła, że wiele mediów już zaczęło wprowadzać opłaty za treści i zbierać pieniądze od darczyńców. "Jeśli presja się nasili, przetrwanie niezależnych mediów będzie zagrożone, a to oznaczałoby jeszcze mniej głosów krytycznych wobec rządowej machiny medialnej" - zaznaczyła dziennikarka.

W połowie marca węgierski parlament przegłosował również nowelizację ustawy o zgromadzeniach, w praktyce zakazując odbywających się co roku w Budapeszcie parad równości. Decyzja została skrytykowana przez węgierską opozycję i część przywódców europejskich.

Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ akl/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
USA - Przewaga wzrostów na Wall Street w oczekiwaniu na cła
wto, 1 kwi - PAP
Raport: bez nowoczesnych sieci energetycznych UE nie zrealizuje zapotrzebowania na prąd
wto, 1 kwi - PAP
Komisje sejmowe z poprawkami do projektu nowelizacji o zagospodarowaniu przestrzennym
wto, 1 kwi - PAP
Cła wzajemne wejdą w życie ze skutkiem natychmiastowym - Biały Dom
wto, 1 kwi - PAP
MKiŚ: 845 mln zł na społeczności energetyczne - zakończono nabory, trwa ocena wniosków
wto, 1 kwi - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Trump wzbogacił się o 100 proc. i ma obecnie 5,1 mld dolarów
wto, 1 kwi - PAP
Sondaż: wynik wyborów prezydenckich ma duże lub bardzo duże znaczenie dla 76 proc. badanych
wto, 1 kwi - PAP
Siemoniak: nie mam żadnej wątpliwości, że Ryszard Cyba powinien być pod ciągłym nadzorem
wto, 1 kwi - PAP
Białoruś: rozszerzono listę zakazanych książek o 92 pozycje, w tym Applebaum
wto, 1 kwi - PAP
Projekt ws. przygotowania schronów: 3 litry wody na osobę, konserwy, apteczki i radiostacje
wto, 1 kwi - PAP

 więcej...


Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Prywatność [ustawienia] - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida - Ziemia: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq