Pon, 16 Sty 2017, 16:10 CET, NY 10:10, Londyn 15:10, Tokio 0:10, WIG20 +0.53%
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Kwieciński: programy regionalne przyspieszyły w ostatnim kwartale 2016
PAP - Biznes
12 Sty 2017, 11:01


12.01.2017, Warszawa (PAP) - W ostatnim kwartale 2016 r. znacząco przyspieszyło wydatkowanie środków UE w regionalnych programach operacyjnych - poinformował wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Wciąż jednak są duże dysproporcje między województwami, jeśli chodzi o ilość podpisanych umów - mówił.

"Dla mnie najważniejsze jest to, że wreszcie wyraźnie przyspieszyło wykorzystanie funduszy UE w regionach" - podkreślił wiceszef resortu rozwoju w rozmowie z dziennikarzami PAP i IAR.

"Ostatni kwartał 2016 roku był wyjątkowo dobry, również w regionach. Dwie trzecie swojego rocznego celu certyfikacji, czyli wydatkowania środków unijnych, regiony wykonały w grudniu. Więc to przyspieszenie jest naprawdę bardzo silne. Luka w wydatkowaniu pomiędzy programami krajowymi a programami regionalnymi systematycznie się zmniejsza" - wskazał.

Według Kwiecińskiego najbardziej na zmianę tych wyników wpłynęły umowy podpisane przez samorządy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na wdrażanie w RPO instrumentów zwrotnych. "Ale również regiony przyspieszyły z podpisywaniem umów w wielu innych dziedzinach, na które mają przyznane dofinansowanie: czy to na wsparcie przedsiębiorców, na projekty infrastrukturalne, jak na przykład wodno-ściekowe" - dodał wiceminister.

Zwrócił jednak uwagę na bardzo duże dysproporcje pomiędzy województwami. "Z jednej strony mamy wyraźnego lidera, jakim jest województwo pomorskie, które pod względem podpisanych umów ma najlepszy wynik spośród wszystkich programów, także krajowych, bo zakontraktowało ponad 40 proc. wszystkich środków. Również bardzo dobrze - powyżej 30 proc. - radzą sobie województwa wielkopolskie czy opolskie. A z drugiej strony są województwa, które te wskaźniki mają nawet poniżej 10 proc., jak województwa kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie czy świętokrzyskie" - wyliczał.

Jego zdaniem podobnie wygląda sytuacja w kwestii wydatkowania, chociaż w tym przypadku liderem wśród regionów jest województwo opolskie. Trzy regiony, gdzie istnieje niski poziom kontraktacji - a więc kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie czy świętokrzyskie - są też najsłabsze jeśli chodzi o wydatki - dodał.

"Więc to zróżnicowanie jest naprawdę bardzo silne. I nie ma tu żadnej zasady, która by to wyjaśniała" - wskazał Kwieciński. (PAP)

zab/ pad/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Xcity chce podpisać umowy z partnerami do inwestycji w Warszawie w III kwartale
16:03 - ISBnews
MFW podtrzymał prognozę globalnego wzrostu PKB na 3,4% w 2017 r., 3,6% w 2018 r.
15:52 - ISBnews
Marcin Adamczyk zostanie prezesem PZU TFI od 1 kwietnia br.
15:39 - ISBnews
W Paryżu nowe restrykcje dla pojazdów zanieczyszczających powietrze
15:38 - PAP
Premier May może zatrząść rynkiem. GBP/PLN łamie 5,00
15:30 - InternetowyKantor.pl

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Patruszew: Rosja gotowa wznowić współpracę z USA w sferze bezpieczeństwa
Pon, 16:04 - PAP
Ambasada Rosji: MSZ Rosji odpowiedziało na notę ws. słów Putina na temat Smoleńska
Pon, 15:58 - PAP
Rząd Niemiec: chcemy zachować i umocnić bardzo dobre relacje z Polską
Pon, 15:45 - PAP
Prezesem TFI PZU zostanie Marcin Adamczyk
Pon, 15:19 - PAP
MFW nie zmienia prognoz dla światowej gospodarki na 2017 i 2018 r.
Pon, 15:17 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Zero reklam - O nas - Praca - Aplikacja na Androida

© 2000-2017 Stooq